Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևը  կանչվել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարություն՝ «Բաքվի ոչ բարեկամական գործողությունների և ռուս լրագրողների անօրինական  ձերբակալման հետ կապված», գրում է Ռիա Նովոստին։
«Բաքվի ոչ բարեկամական գործողությունների և ռուս լրագրողների անօրինական ձերբակալության  հետ կապված, որոնց  նկատմամբ ադրբեջանական իշխանությունները այս բոլոր տարիներին որևէ բողոք չեն ունեցել, Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ», – ասվում է հայտարարության մեջ։
Հավելենք, որ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները այսօր  գործողություն էին իրականացում «Sputnik Ադրբեջան» գործակալության Բաքվի գրասենյակում։
Ավելի ուշ ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություններ տարածեցին, որ «Sputnik Ադրբեջան»-ում աշխատող Ռուսաստանի ԱԴԾ 2 գործակալ է ձերբակալվել։ Ըստ լրատվամիջոցների տեղեկություններ՝ ձերբակալվել են գործադիր տնօրեն Իգոր Կարտավիխն ու գլխավոր խմբագիր Եվգենի Բելոուսովը։
Ադրբեջանի ՆԳՆ-ն էլ հայտնել է, որ  հետաքննություն են սկսել՝ հիմնվելով ստացված օպերատիվ տեղեկատվության վրա, որ «Ռոսիա Սեգոդնյա» լրատվական գործակալության («Սպուտնիկ Ադրբեջան») Բաքվի մասնաճյուղը շարունակում է գործել «անօրինական ֆինանսավորման հիման վրա», չնայած 2025 թվականի փետրվարին նրա հավատարմագրման կասեցմանը։
Հունիսի 30-ին մասնաճյուղում իրականացվել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, և մի քանի անձ է ձերբակալվել։ Ներքին գործերի նախարարությունը նշել է, որ առաջիկայում հանրությանը կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն։