ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախկին նախագահ Վահագն Վերմիշյանից որևէ գույք չի բռնագանձվի։ Ինչպես տեղեկացնում է նրա ներկայացուցիչ, փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը՝ ՀՀ դատախազությունը հրաժարվել է Վահագն Վերմիշյանի դեմ ներկայացված ենթադրյալ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցից.
«Սա իրավական առումով լուրջ նախադեպ է և փաստում է, որ պատասխանող կողմը կարողացավ համոզիչ ներկայացնել գործի փաստական և իրավական հիմքերը, որոնք կասկածի տակ դրեցին պահանջի հիմնավորվածությունը։ Այսօր փաստացի հաստատվեց, որ ներկայացված հայցը չուներ բավարար ապացուցողական բազա և իրականացվում էր ապօրինի դատավարական հետապնդում։ Վահագն Վերմիշյանը ոչ միայն հետ քայլ չարեց, այլ իրավական ճանապարհով հասավ արդարության վերականգնմանը՝ մաքուր իրավական պայքարի, ճիշտ ռազմավարական պլանավորման և համակարգված աշխատանքի արդյունքում»,- նշում է փաստաբանը։
Հիշեցնենք՝ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2023 թվականի հունիսի 1-ին էր վարույթ ընդունել Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչության կողմից ներկայացված հայցադիմումը, ըստ որի Վահագն Վերմիշյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության պետք էր բռնագանձել 4 անշարժ գույք Երևանում և Լոռու մարզում, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որը կազմում է ավելի քան 303 մլն150 հազար դրամ, ինչպես նաև 46 մլն 70 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։