Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վահագն Մելիքյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցել։ Վարույթ հարուցած մարմինը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն է, ինչը նշանակում է, որ դատավորներին վերագրվող ենթադրյալ կարգապահական խախտումը վերաբերում է դատավորի գույքային դրությանը, հայտարարագրին կամ բարեվարքությանը։
Մասնավորապես՝ Դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքով՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը մի քանի դեպքում իրավասություն ունի կարգապահական վարույթ հարուցելու։
Խոսքը  դատական օրենսգրքի 69-րդ հոդվածով սահմանված դատավորի վարքագծի կանոնների հետևյալ խախտումների մասին է․
• Երբ դատավորը  ներկայացրել է գույքի, եկամուտների, շահերի և ծախսերի հայտարարագիր «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի և այդ օրենքով նախատեսված պահանջների խախտմամբ
• օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում չի ներկայացրել բարեվարքության վերաբերյալ ընթացիկ ուսումնասիրության հարցաթերթիկ.
• «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքով նախատեսված դեպքերում և կարգով Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին չի ներկայացնել պատշաճ նյութեր կամ պարզաբանումներ, որոնք հաստատում են, որ իր գույքի փոփոխությունը (գույքի ավելացումը և (կամ) պարտավորությունների նվազումը կամ ծախսը) ողջամտորեն հիմնավորվում է օրինական եկամուտներով, կամ իր մոտ առկա չէ չհայտարարագրված կամ ոչ ամբողջական հայտարարագրված գույք, կամ եկամտի աղբյուրը օրինական է և արժանահավատ.
• զերծ չի մնացել  մնալ այնպիսի վարքագիծ դրսևորելուց, որը բարեվարքության վերաբերյալ ընթացիկ ուսումնասիրության արդյունքով հանգեցրել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից խորհրդատվական բնույթի բացասական եզրակացություն ներկայացնելուն։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն արդեն իսկ դիմել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ դատավոր Մելիքյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությամբ, և ԲԴԽ-ն մայիսի 19-ին գործով դատական նիստ է նշանակել։
Փորձեցինք դատավոր Վահագն Մելիքյանից իր վերաբերյալ կարգապահական վարույթի մասին մեկնաբանություն ստանալ, սակայն դատավորի հետ կապ հաստատել մեզ չհաջողվեց։ Վերջինիս օգնականը մեզ հետ զրույցում փոխանցեց՝ դատավորը վարույթի վերաբերյալ որևէ ասելիք չունի։