Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակում ելույթով է հանդես եկել Իրական շահառուների թափանցիկության ապահովման շուրջ պանելային քննարկմանը․ տեղեկացնում են գերատեսչությունից։
«Սրբուհի Գալյանը ներկայացրել է Հայաստանի՝ իրական շահառուների թափանցիկության ապահովման ուղին։ Համաձայն գործող կարգավորումների՝ իրավաբանական անձի իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիրը ներկայացվում է Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստր։ Միաժամանակ ներդրվել է Հայաստանում իրավաբանական անձանց իրական շահառուների բաց ռեգիստրը, որն ապահովում է շահառուների վերաբերյալ տեղեկությունների հեշտ հասանելիությունը՝ խթանելով տեղեկացված քննարկումների անցկացումը և հանրային մասնակցությունը։ Օրենսդրության մեջ համապատասխան փոփոխություններ կատարելու արդյունքում հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորությունը տարածվել է բոլոր այն իրավաբանական անձանց վրա, որոնց գրանցումն իրականացվում է փուլային եղանակով։
Ներառվել են հանրային ծառայության և տեսալսողական մեդիա ծառայությունների մատուցման ոլորտները՝ 2021 թվականին, մյուս բոլոր ոլորտները, բացառությամբ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների, որոնց բաժնետերերը բացառապես ֆիզիկական անձինք են, ինչպես նաև շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունները՝ 2022 թվականին, իսկ 2023թվականից պարտավորությունն սկսել է գործել բոլոր իրավաբանական անձանց համար անխտիր՝ ընդգրկելով ամբողջ տնտեսությունը։ Գործընթացի մատչելիությունը և օգտագործման հարմարավետությունն ապահովվում են էլեկտրոնային գործիքների օգտագործմամբ։
Գործակալությունը շարունակական վերահսկողություն է իրականացնում հայտարարագրերում պարունակվող տեղեկությունների հավաստիությունն ապահովելու նպատակով։ Նախարարը հայտնել է նաև այն, որ Հայաստանը 2011 թվականին միացել է «Բաց կառավարման գործընկերություն» (ԲԿԳ) նախաձեռնությանը և այդ ժամանակից մինչ օրս իրականացրել է մի շարք ազգային գործողությունների ծրագրեր: 2021թ․-ին ԱՃԹՆ միջազգային խորհրդի նիստում Հայաստանն ԱՃԹՆ ստանդարտ 2.5-ի, այսինքն՝ իրական շահառուների բացահայտման պահանջի առաջին վավերացման արդյունքների հիման վրա ստացել է «բավարար առաջընթացի» ամենաբարձր վարկանիշը։ Ավելին, 2021 թվականին կայացած ԱՃԹՆ Խորհրդի 50-րդ նիստին նաև որոշվել է, որ իրական շահառուների հետ կապված պահանջի վավերացման փուլում գտնվող 4 երկրներից Հայաստանն ու Գերմանիան ստացել են նախնական ուղենիշերի իրականացման մեջ «բավարար առաջընթացի» ամենաբարձր վարկանիշը։
Սրբուհի Գալյանը, եզրափակելով իր ելույթը, նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է հաստատակամ լինել իրական շահառուների հետ կապված լիակատար թափանցիկություն ապահովելու գործում իր նվիրվածության հարցում՝ ամրապնդելով կառավարման ոլորտում նորարարության մասով առաջատարի դերը»,- ասված է հաղորդագրությունում։