Իրացնելով ստացած օպերատիվ տեղեկությունը, Երևան քաղաքի վարչության թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի բաժնի ծառայողները ապրիլի 4-ին Իսահակյան-Տերյան փողոցների խաչմերուկում, թմրամիջոց ապօրինի պահելու, օգտագործելու և իրացնելու կասկածանքով, ձերբակալել և վարչություն են տեղափոխել Երևանի փոքր կենտրոնի բնակիչ 41 և 49 տարեկան երկու տղամարդու․ տեղեկացնում են ՆԳՆ ոստիկանությունից։
«Առաջինի անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել են «Մեթադոնային լուծույթի» վեց տարա, մեթամֆետամինի, կոկաինի, մարիխուանայի նմանվող զանգվածներ և հոգեմետ երկու դեղահաբ: Երկրորդի խուզարկությամբ հայտնաբերվել է «Մեթադոնային լուծույթի» յոթ տարա, մեկը` կոնկրետ այլ անձի անվամբ:
Դեպքի առթիվ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Երևան քաղաքի վարչության մասնագիտացված ստորաբաժանման ծառայողները հատուկ ուշադրություն են դարձնում տելեգրամյան ալիքների միջոցով թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության, այսպես ասած` տեղադրման դեպքերին: Նման երկու դեպք նրանք բացահայտել են մարտի 31-ին և ապրիլի 1-ին:
Թմրանութի ապօրինի իրացման մի դեպք էլ բաժնի քրեական ոստիկանները բացահայտեցին ապրիլի 1-ին: Ըստ օպերատիվ տեղեկության` Նազարբեկյան թաղամասում ժամանակավոր բնակվող օտարերկրացի 29-ամյա երիտասարդը ապօրինի պահում, օգտագործում և իրացնում էր թմրանյութ: Ապրիլի 1-ին՝ ժամը 18-ին, Ներքին Շենգավիթում նա ձերբակալվեց և իր վարած ավտոմեքենայով հանդերձ տեղափոխվեց վարչություն: Նրա խուզարկությամբ հայտնաբերվեց մարիխուանայի նմանվող զանգվածով 23 փաթեթ` ավելի քան 48 գրամ ընդհանուր քաշով:
Դեպքի առթիվ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Մարտի 31-ին՝ գիշերվա ժամը 2-ին մոտ, մայրաքաղաքի Արարատյան փողոցում նույն կասկածանքով ձերբակալվել և բաժին է տեղափոխվել նույն փողոցի բնակիչ 30 և 37 տարեկան երկու տղամարդ: Առաջինի խուզարկությամբ հայտնաբերվել է կաթուցիչ, մեթամֆետամինով զանգված և մարիխուանայով լցված չորս փաթեթ, երկրորդի մոտ` դեղնականաչավուն զանգվածով 45 փաթեթ կար` ընդհանուր մոտ 90 գրամ քաշով և 226 գրամի նույն զանգվածով լցված պոլիէթիլենային փաթեթ, էլեկտրոնային կշեռք, նաև` ծալովի դանակ:
Ըստ վերջինիս` մարիխուանան մի օտարերկրացուց ձեռք է բերել 690 հազար դրամով: Ձեռնարկվում են միջոցառումներ` նրան թմրամիջոցն իրացրած օտարերկրացուն հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Առանձնապես խոշոր չափի թմրանյութ մայրաքաղաքի քրեական ոստիկանները հայտնաբերել են նաև մարտի 20-ին: Այդ օրը՝ ժամը 14.40-ին, այս դեպքում` միայն թմրամիջոց ապօրինի պահելու և օգտագործելու կասկածանքով, Դավթաշենում ձերբակալվեց և վարչություն տեղափոխվեց Շերամի փողոցի բնակիչ 19-ամա մի երիտասարդ: Նրա անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվեց առանձնապես խոշոր չափը մի քանի անգամ գերազանցող՝ 70 գրամից ավելի մեթամֆետամինի նմանվող զանգվածով փաթեթ:
Երիտասարդը հատնել է, որ փաթեթում հենց մեթամֆետամին է:
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Բոլոր դեպքերով էլ ձերբակալված անձինք դատարանի որոշմամբ կալանավորվել են»,- ասված է հաղորդագրությունում։