ԱՄՆ քաղաքացիների և ներքին հաշվետվություն տրամադրող ընկերությունների կորպորատիվ թափանցիկության մասին օրենքը կասեցվել է․ Ֆիննախի հայտարարությունը
ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ Կորպորատիվ թափանցիկության մասին օրենքի առնչությամբ ոչ միայն չի կիրառի որևէ տույժ կամ տուգանք, որը կապված է շահառու սեփականության մասին տեղեկատվության հաշվետվության կանոնի հետ՝ գործող կարգավորող վերջնաժամկետների համաձայն, այլև չի կիրառի որևէ տույժ կամ տուգանք ԱՄՆ քաղաքացիների կամ տեղական հաշվետվություն տրամադրող ընկերությունների կամ նրանց շահառուների կանոնների փոփոխումից հետո։
Ֆինանսների նախարարությունը հրապարակելու է նաև առաջարկվող կանոնները, որոնք կսահմանափակեն դրա շրջանակը միայն հաշվետու օտարերկրյա ընկերությունների համար։
Նշվում է, որ Ֆինանսների նախարարությունը գնում է այս քայլին՝ ի շահ ամերիկացի աշխատասեր հարկատուների և փոքր բիզնեսին աջակցելու նպատակով, նաև երաշխավորելու, որ կանոնը պատշաճ կերպով մշակված է հանրային շահը առաջ տանելու համար:
«Սա ողջախոհության հաղթանակ է։ Այսօրվա գործողությունները նախագահ Թրամփի՝ ամերիկյան բարգավաճման համարձակ օրակարգի մաս են կազմում՝ զսպելով ծանր կանոնակարգերը, հատկապես՝ փոքր բիզնեսի համար, որոնք ամերիկյան տնտեսության ողնաշարն են»,- հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։