Երկրորդ ընթերցման ժամանակ կառավարության ժամանակ եղել են մի քանի առաջարկներ, որոնք բովանդակային չեն, տեխնիկական որոշակի փոփոխություններ են։ Այս մասին ԱԺ պետաիրավական նիստի ժամանակ ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ ԿԳՄՍ մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ օրհներգի փոփոխության վերաբերյալ ստացված առաջարկները։
«Առաջին, երկրորդ ընթերցմանը մենք է՛լ ավելի ենք հստակեցրել օրհներգի կատարման կարգը և ձևը: Շատ ավելի պարզ ասեմ, մենք ունենք մեկ հավելված օրենքում և ասում ենք, որ հենց էս հավելվածին համապատասխան պետք է լինի, բայց նույն օրենքը սահմանում էր, որ օրհներգը կարող է կամ երաժշտական կատարմամբ հնչել կամ ակապելլա կամ երկուսը միասին, և մենք այս բոլոր երեք դեպքերի համար առանձին հավելվածներ ենք նախատեսել: Միայն երաժշտության համար տվել ենք երկար տարբերակի նոտաները, երգչախմբի դեպքում տվել ենք տեքստը և նաև այս նույն երեք տարբերակները կարճ տարբերակով ենք սահմանել»,- ասաց նա։
Ըստ Գաբրիելյանի՝ լինելու է օրհներգի 6 տարբերակ, եթե դրանից շեղումներ լինեն, միգուցե, սանկցիա կիրառվի։