Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց են ունեցել։ Թուրքական կողմի հաղորդագրության համաձայն՝ զրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել Թուրքիայի և Ֆրանսիայի միջև երկկողմ հարաբերություններին, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրների։
«Ընդգծելով Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը դադարեցնելու և արդար ու տևական խաղաղության հասնելու Թուրքիայի շարունակական ջանքերը՝ նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան, որպես մի երկիր, որին հաջողվել է մի քանի անգամ բանակցային սեղանի շուրջ բերել պատերազմող կողմերին, կարող է նպաստել խաղաղ բանակցություններին, այդ թվում՝ որպես հյուրընկալող»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Էրդողանն ընդգծել է բանակցային գործընթաց սկսելու կարևորությունը, որը չի բացառում երկու հակամարտող երկրներից և ոչ մեկին։
Անդրադառնալով Գազայի հատվածի հետ կապված ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկին՝ Էրդողանը նշել է, որ պաղեստինցիներին Եգիպտոս, Հորդանան կամ որևէ այլ երկիր տեղափոխելու ծրագիրն անընդունելի է։
«Նախագահ Էրդողանը և նախագահ Մակրոնը, որպես ՆԱՏՕ-ի երկու դաշնակից երկրների ղեկավարներ, պայմանավորվել են առաջիկա ժամանակահատվածում ավելի համակարգված աշխատել»,- ասվում է թուրքական կողմի տարածած հաղորդագրության մեջ։