Արցախի ղեկավարների շինծու գործերով նիստում Բաքուն ՀՀ-ին մեղադրել է 44-օրյա պատերազմում «վարձկանների ու ահաբեկչական կազմակերպությունների օգտագործման մեջ»
Բաքվի զինվորական դատարանում, դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, այսօր տեղի է ունեցել Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների շինծու գործերով դատական նիստը։ Նշվում է, թե շուրջ 15 անձի գործի քննության շրջանակում նրանց տրամադրվել են թարգմանիչներ, ինչպես նաև պաշտպաններ:
Նիստի սկզբում Արայիկ Հարությունյանի ու Էրիկ Ղազարյանի փաստաբանները դիմել են դատարանին հանդիպման համար պայմաններ ստեղծելու միջնորդությամբ։ Դատարանը բավարարել է միջնորդությունները և ընդմիջում հայտարարել։
Ընդմիջումից հետո շարունակվել է պետական մեղադրանքը պաշտպանող դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասի ընթերցումը։ Դատախազ Վյուսալ Աբդուլլաևը նշել է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Ադրբեջանի տարածքում, իբր, կատարված «հանցավոր փաստերի դրվագների մասին»: Նշվել է, որ Արցախի դեմ 2023 թվականի սեպտեմբերի իրականացված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի 205 զինծառայող է զոհվել, 1004-ը՝ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստացել։
Հայտարարվել է, թե «գործողությունների արդյունքում 2023 թվականի հոկտեմբերի 3-ին Արայիկ Հարությունյանը զինաթափվել և ձերբակալվել էվ Ստեփանակերտի իր առանձնատանը։ Նրա տան բակում, իբր, «խուզարկությամբ ԱԿ-74 ավտոմատ զենք, 5025 պարկուճ, այլ զինամթերք է հայտնաբերվել»:
Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ նույն օրը «Բակո Սահակյանը զինաթափվել և բերման է ենթարկվել, իսկ նրա առանձնատան խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել և առգրավվել է F-1 բեկորային ձեռքի նռնակի 14 դետալ, 2611 փամփուշտ, ինչպես նաև այլ զենք ու զինամթերք»:
Բացի այդ, նույն օրը «զինաթափվել և ձերբակալվել է Դավիթ Իշխանյանը, որին պատկանող հյուրանոցում խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել և առգրավվել է AK-74, AKS-74, AKS-74U և այլ ավտոմատ զենքերում օգտագործելու համար նախատեսված 481 պարկուճ»:
Դավիթ Մանուկյանը 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին «Լաչինի սահմանային անցակետում բերման է ենթարկվել», նրա բնակության վայրում խուզարկության ժամանակ, իբր, «հայտնաբերվել և առգրավվել է 3 տուփ AK-74 ինքնաձիգ, 1 CZ 75 կոմպակտ ատրճանակ և այլ զենք-զինամթերք»:
Դավիթ Բաբայանը 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ին Ստեփանակերտում է ձերբակալվել, Լյովա Մնացականյանը սեպտեմբերի 29-ին՝ Լաչինի անցակետում, Արկադի Ղուկասյանը՝ Ստեփանակերտում՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 3-ին։
Նշվել է նաև, թե որտեղ և երբ են ձերբակալվել գործով անցնող մյուսները։
Պետական դատախազ Տարանա Մամեդովան հայտարարել է, իբր, Հայաստանի կողմից 44-օրյա պատերազմի ժամանակ «վարձկանների օգտագործման մեջ»։
Նշվել է, թե, իբր, «Վլադիմիր (Վովա) Վարտանովի ստեղծած «VoMa» կազմակերպությունը, ինչպես նաև Ֆրանսիայից, Լիբանանից, Սիրիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից և այլ երկրներից հայազգի քաղաքացիներ, տարբեր ահաբեկչական կազմակերպությունների անդամներ Ադրբեջանի  օկուպացված տարածքներում զենք և զինամթերք են մատակարարել, իրականացրել ռազմական պատրաստություն»:
Դատախազներից մեկը նաև հայտարարել է, թե, իբր, «1992-2023 թվականներին իրականացված ապօրինի տնտեսական գործունեության, այդ թվում՝ ռեսուրսների ապօրինի շահագործմամբ ստացված եկամուտների, նաև Frank Müller Group ընկերության անօրինական գործունեության, «Արցախբանկ» ՓԲԸ-ի կողմից իրականացված ապօրինի գործունեության արդյունքում, ընդհանուր առմամբ, պատճառվել է ավելի քան 20,9 միլիարդ մանաթի նյութական վնաս»:
Հաշվի առնելով մեղադրական եզրակացության ծավալը, դրա հրապարակումը շարունակվելու է հաջորդ նիստին։ Այն նշանակվել է փետրվարի 18-ին։