Ադրբեջանից կամ այլ երկրներից Հայաստանի տարածքով տարվող ցանկացած բեռ, այսպես թե այնպես, պետք է վերահսկվի։ Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Արման Եղոյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք Հայաստանի տարածքով անցնող ադրբեջանական բեռները պետք է ստուգվեն։
«Հայաստանի տարածքով տեղափոխվող ցանկացած բեռ պետք է որոշակի ընթացակարգ անցնի, չասենք ստուգում, բայց վերահսկողություն պետք է լինի։ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է իմանա, թե ինչ են տեղափոխում իր տարածքով»,- նշեց Եղոյանը։
Պատգամավորի կարծիքով՝ չի կարող ՀՀ տարածքով անցնել բեռ, որի պարունակության, բովանդակության մասին մեր երկրի իրավասու մարմինները չիմանան։
ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն էլ հավելեց, որ այս պահին այդ հարցին նպատակահարմար չի համարում պատասխանել, որովհետև բանակցություններ են ընթանում։