Վրաստանի Քութայիսիի քաղաքային դատարանը մեղավոր է ճանաչել և տուգանել ի պաշտպանություն Մզիա Ամագլոբելիի բողոքի ակցիայի ինը մասնակիցների, այդ թվում՝ հայտնի երգչուհի Նինո Կատամաձեին։ Այս մասին գրում է Ազատություն ռադիոկայանի վրացական ծառայությունը։
Դատական նիստի ժամանակ 52-ամյա Կատամաձեն կատարել է Վրաստանի հիմնը և հայտարարել, որ ինքը «մայրերի ձայնն է, որոնց երեխաներին ապօրինի ձերբակալում են»։ Դատարանը նրան և մյուս ցուցարարներին մեղավոր է ճանաչել՝ յուրաքանչյուրին տուգանելով 5,000 լարիով (մոտ 1,800 դոլար):
Բողոքի ակցիան, որի համար դատարանի առաջ են կանգնել Կատամաձեն ու ևս ութ ցուցարար, տեղի է ունեցել հունվարի 26-ին Քութայիսիի վերաքննիչ դատարանի դատավոր Մալխազ Օքրոպիրաշվիլիի տան մոտ։
Ակտիվիստները դուրս են եկել փողոց՝ դատապարտելու լրագրող Մզիա Ամագլոբելիի բողոքը մերժելու՝ դատարանի որոշումը։ Լրագրողը կալանավորվել է Բաթումիում բողոքի ակցիաների ժամանակ և արդեն 30 օր է՝ հացադուլ է անում։ Հունվարի 21-ին Քութայիսիի վերաքննիչ դատարանն անընդունելի է համարել Ամագլոբելիի հայցը և նրան թողել կալանքի տակ։
Ոստիկանությունը ցուցարարներին մեղադրել է ակցիաների անցկացման կանոնները խախտելու մեջ։
Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո զանգվածային բողոքի ցույցեր են սկսվել՝ կապված իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության օգտին ձայների կեղծման մեղադրանքների հետ: