ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած էներգետիկ և առևտրային քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել նավթի և գազի համաշխարհային գների երկարաժամկետ անկման: Այն կարող է հանգեցնել Ադրբեջանում տնտեսական անկայունության՝ սկսած 2026 թվականից, եթե հիմնարար կառուցվածքային բարեփոխումները չկատարվեն։ Իր վերջին վերլուծության մեջ այս մասին նշում է ադրբեջանցի հայտնի տնտեսագետ Գուբադ Իբադօղլուն, որի նկատմամբ քրեական հետապնդում են իրականացնում Ադրբեջանի իշխանությունները։ Միջազգային ճնշումների շնորհիվ Իբադօղլուի կալանավորումը փոխարինվել է տնային կալանքով։
Գուբադօղլուն ընդգծում է, որ ԱՄՆ-ը սկսել է LNG (հեղուկ բնական գազ) արտահանել 2016 թվականին և այսօր դարձել է գազի համաշխարհային շուկայի հիմնական խաղացողներից մեկը։ Սա նվազեցնում է Եվրոպայի կախվածությունը խողովակաշարերով գազի մատակարարումից և լուրջ խնդիրներ է ստեղծում Ադրբեջանի՝ 14,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ «Հարավային գազային միջանցք» նախագծի համար: Ծրագիրը ներառում է Անդրադրիատիկ գազատարը (TAP), Անդրանատոլիական գազատարը (TANAP) և Հարավկովկասյան գազատարը:
Տնտեսագետը նշում է, որ ԱՄՆ-ն ունի ներուժ առաջիկա երկու տարվա ընթացքում նավթի օրական արդյունահանումը ավելացնելու 1-1,5 միլիոն բարելով՝ համաշխարհային շուկայի գները հասցնելով շուրջ 60 դոլարի 2025-26 թվականների համար։ Իբադօղլուի վերլուծության համաձայն՝ SOCAR-ի երկարաժամկետ պարտքերը 2023 թվականին աճել են 993 մլն մանաթով՝ հասնելով 12,1 մլրդ մանաթի (7,1 մլրդ դոլար)։ Ադրբեջանի պետական ​​նավթային հիմնադրամին (SOFAZ) 2024 թվականին նավթի և գազի վաճառքից եկամուտների 3 միլիարդ մանաթով կրճատում է սպասվում։
Ադրբեջանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024 թվականին նվազել է 6,98%-ով, ընդ որում՝ արտահանումը նվազել է 21,67%-ով, իսկ ներմուծումն աճել է 21,82%-ով։ Սա մեծացրել է լարվածությունը արտարժույթի շուկայում։ Կենտրոնական բանկի արժութային պահուստները 2025 թվականի հունվարին նվազել են 6%-ով՝ հասնելով 10,99 մլրդ դոլարի՝ մեծացնելով մանաթի արժեզրկման ռիսկը։
Պետական ​​բյուջե մուտքագրվող հարկերի նվազումը կհանգեցնի բյուջեի դեֆիցիտի ավելացմանը;
Տնտեսագետը զգուշացնում է, որ այս միտումները կխորացնեն Ադրբեջանում  սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, ուստի պետք է հրատապ բարեփոխումներ իրականացվեն՝ ֆինանսական, դրամավարկային, հարկաբյուջետային կայունությունը պահպանելու համար։