Եթե Իսակովի պողոտայի հողատարածքներն ապօրինի են օտարվել, ինչո՞ւ քայլեր չեն ձեռնարկում դրանք պետությանը վերադարձնելու համար․ ՊՆ նախկին պաշտոնյայի պաշտպանը հարց բարձրացրեց դատարանում
Դատախազությունը պահանջում է Երևանի Իսակովի պողոտայի հողատարածքները ենթադրաբար ապօրինի օտարելու առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում կալանք դնել Պաշտպանության նախարարության կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակապահովման վարչության նախկին պետ Արմեն Սարգսյանին պատկանող գույքի վրա։ Այսօրվա դատական նիստի ընթացքում, հիշեցնենք, գործով հանրային մեղադրող Գորիկ Հովակիմյանը Արմեն Սարգսյանին որպես գույքային պատասխանող ներգրավելու միջնորդություն ներկայացրեց և նշեց, որ նրանից բռնագանձման է ենթակա ավելի քան 5 մլրդ դրամի գույք, բացի այդ, նույն քրեական գործի մեկ այլ դրվագով Սարգսյանից և Սերժ Սարգսյանի անվտանգության ծառայության նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանից համապարտության կարգով բռնագանձման է ենթակա ավելի քան 123 մլն դրամի գույք։ Հանրային մեղադրողը միջնորդեց կալանք դնել Արմեն Սարգսյանին պատկանող գույքի վրա։
Արմեն Սարգսյանի պաշտպաններից Տիգրան Ղազարյանը դիրքորոշում հայտնեց, որ թե՛ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքը, թե՛ դրա հիման վրա հարուցված գույքային հայցն անհիմն են։
Տիգրան Ղազարյանը նշեց, որ եթե մի պահ ընդունենք, որ Արմեն Սարգսյանին հիմնավոր մեղադրանք է ներկայացվել, և X անձի գործողությունների հետևանքով պետական սեփականություն հանդիսացող գույքը ենթադրյալ ապօրինի ճանապարհով դարձել է մասնավոր սեփականություն, ստացվում է՝ տվյալ գույքի նկատմամբ որևէ պահանջ չի ներկայացվում, որևէ միջոց չի ձեռնարկվում՝ այդ գույքը պետական սեփականություն դարձնելու համար, ու գործով փորձ է արվում բռնագանձել Արմեն Սարգսյանին սեփականության իրավունքով պատկանող գույքը։
Նշենք, որ Արմեն Սարգսյանին 19 դրվագ ենթադրյալ հանցավոր արարք է վերագրվում՝ Իսակովի պողոտայում գտնվող հողատարածքները տարբեր անձանց շուկայականից էժան գնով օտարելու համար։ Նա մեղադրանքը չի ընդունում։