Ադրբեջանական իշխանամերձ Caliber.az  նախօրեին նյութ էր հրապարակել՝ Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցներին մեղադրելով «Ադրբեջանի դեմ դիվերսիոն գործունեության» մեջ։
Ադրբեջանական Turan գործակալության մեկնաբանության խնդրանքին ի պատասխան՝ դեսպանատան ներկայացուցիչ Բիլ Մուրադը հայտարարել է. «Դրանք վայրի և անհիմն շահարկումներ են և Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության և անկախ լրատվամիջոցների աճող ճնշումից ուշադրությունը շեղելու անփույթ փորձ։ Դրա փոխարեն լուրջ լրագրողները պետք է հարցնեն, թե ինչո՞ւ է կառավարությունն անհիմն պատրվակներով ձերբակալել իր սեփական քաղաքացիներին ու չի կատարում իր միջազգային պարտավորություններն ու պարտականությունները մարդու իրավունքների ոլորտում»։
Հավելենք, որ Caliber.Az-ը, իբր, իրազեկ աղբյուրներից ստացած հավաստի տեղեկությունները մեջբերելով՝ նշել էր, թե  ԱՄՆ դեսպանատանը կա անձ, որը «վերահսկում է ադրբեջանական ընդդիմության և լրատվամիջոցների գործունեությունը»։ Լրատվամիջոցը նշել էր նաև, թե ադրբեջանական ընդդիմությանը համակարգող դեսպանատան աշխատակիցը Դիանա Բրաունն է, որը պատասխանատու է դիվանագիտական ​​առաքելության գործունեության քաղաքական ուղղության համար։