Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի նախագահներ Իլհամ Ալիևը, Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևն ու Շավքաթ Միրզիյոևն այսօր եռակողմ հանդիպում են անցկացրել Բաքվում COP29-ի շրջանակում։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ պետությունների ղեկավարները ստորագրել են «Կանաչ էներգիայի զարգացման և փոխանցման  ոլորտում Ադրբեջանի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության և Ուզբեկստանի Հանրապետության կառավարությունների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիրը»։
«Նախագիծը նաև կապվելու է Սև ծովի հատակի երկայնքով էներգետիկ մալուխին»,- ասել է Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Բացի այդ՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Ադրբեջանի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ուզբեկստանի Հանրապետության և Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության էներգետիկայի նախարարությունների միջև գործադիր ծրագրի ստորագրման արարողությունը կանաչ էներգիայի զարգացման և փոխանցման ոլորտում համագործակցության մասին»։
Ստորագրման արարողությունից հետո երեք երկրների նախագահները հանդիպել են Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարար, արքայազն Աբդուլազիզ բեն Սալման Ալ-Սաուդի հետ։