«Անկախության հռչակագիրը հայկական սահմանադրականության անբաժանելի մասն է»,- ՍԴ նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանի խոսքը ցիտելով, խորհրդարանական լսումների ժամանակ նշեց հիմնական զեկուցող Գեղամ Մանուկյանը։
Խորհրդարանական լսումները հրավիրվել են հայ-ադրբեջանական սահմանազատման և սահմանագծման պետական հանձնաժողովների աշխատանքի կանոնակարգի, ինչպես նաև ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստանի անկախության հռչակագրի անժամկետ ակտուալության մասին» հայտարարության նախագծի վերաբերյալ։ Դրանք գումարվել են «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության նախաձեռնությամբ։
«Հայաստանի անկախության հռչակագիրը, որը երբեք քննարկման, կասկածի նյութ չի եղել, շատ հաճախ մեր պետականության պատմության ընթացքում ունեցել է պաշտպանիչ վահանի դեր։ Հռչակագիրը նախասահմանադրական փաստաթուղթ է, Սահմանադրության արարման հիմքն ու նախասկիզբը, նրա ինքնավար ճակատագիրը»,- նշեց Մանուկյանը՝ ընթերցելով «Հայաստանի Անկախության մասին հռչակագրի անժամանցելի արդիականության մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը: