ԵՄ Խորհուրդը երկուշաբթի հավանություն է տվել Իրանի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնմանը՝ Ռուսաստանի հետ ենթադրյալ ռազմական համագործակցության համար։ Ցանկում ավելացվել է յոթ անհատ և յոթ կազմակերպություն, ասվում է Խորհրդի հայտարարության մեջ:
Ըստ փաստաթղթի՝ ԵՄ Խորհուրդն այսօր հաստատել է սահմանափակող միջոցներ յոթ ֆիզիկական և յոթ իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ կապված Իրանի կողմից Ռուսաստան հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի փոխանցման հետ։
Հայտարարության մեջ ԵՄ Խորհուրդը բացատրել է, որ սահմանափակումները, մասնավորապես, կիրառվել են երեք ավիաընկերությունների՝ Saha Airlines-ի, Mahan Air-ի և Iran Air-ի, ինչպես նաև պաշտպանության փոխնախարար Սեյեդ Գալանդարիի և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ներկայացուցիչների նկատմամբ:
Պատժամիջոցներն ուժի մեջ են մտնում անմիջապես։ Այդ անձանց արգելվում է մուտք գործել ԵՄ տարածք, և նրանց ակտիվները ենթակա են արգելափակման։ Ընկերություններին սպառնում է ակտիվների արգելափակում. եվրոպական բիզնեսին արգելված է ցանկացած շփում նրանց հետ։