««Երևան» հեռուստաընկերությունում բաժնեմաս չեմ ունեցել, ո՞նց նվիրեի». Սամվել Ալեքսանյանը հարցաքննվեց Աղվան Հովսեփյանի գործով
«20-25 տարի ա ճանաչում եմ Աղվան Հովսեփյանին, «Ապարան» հայրենակցական միությունից գիտեմ»,- այս մասին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ կասկածվող ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի գործով հարցաքննության ժամանակ ասաց գործարար, ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը։
«Ինչ-որ տելեստուդիայի մասով էս գործով շատ շուտ հարցաքննվել եմ, ոնց որ «Երևան»-ն էր»,- նշեց Ալեքսանյանը։
Հիշեցնենք՝ ըստ մեղադրանքի՝ Աղվան Հովսեփյանը Վարշամ Ղարիբյանի օգտին ծառայության գծով հովանավորչության համար նրանից պահանջել և 2011 թվականի փետրվարի 14-ին ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք, ապա հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը օրինականացրել է: Բացի այդ, Աղվան Հովսեփյանը, 2017 թվականի ապրիլի 10-ին իր հետ մտերիմ փոխհարաբերությունների մեջ գտնվող Վրեժ Մարկոսյանին համոզելու եղանակով դրդել է վատնել նրան վստահված, Վարշամ Ղարիբյանին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Մեղադրող դատախազ Կորյուն Սերոբյանը Ալեքսանյանից հետաքրքրվեց՝ ճանաչո՞ւմ է Վարշամ և Մանվել Ղարիբյաններին։ Գործարարը դրական պատասխան տվեց՝ մի 15-20 տարի կլինի, որ ճանաչում եմ։ Ինչին հետևեց հաջորդ հարցը՝ «Երևան» հեռուստաընկերությունում բաժնեմաս ունեցե՞լ է։ Ալեքսանյանը բացասական պատասխան տվեց․ «Չէ՛-չէ՛, ոչ մի բան չեմ ունեցել, ո՛չ մի բանից էլ խաբար չեմ»։
Դատախազը նշեց, որ Աղվան Հովսեփյանը դատական նիստերից մեկի ժամանակ հայտարարել է՝ հեռուստաընկերության 30 տոկոսը Սամվել Ալեքսանյանինն էր, որը վերջինս նվիրել է իրեն։
«Ցավդ տանեմ, իմ անունով չի էլ եղել, որ ես նվեր տամ։ Ի՞նչ պետք ա նվեր տայի ես, ես չեմ գնել երբեք։ Ո՛չ ունեցել եմ, ո՛չ էլ բան եմ արել։ Դե որ տենց ա, հիմա ոնց որ աէրոպորտն էլ մեկին նվեր տամ»,- ծիծաղելով նշեց Ալեքսանյանը։
Մեղադրող կողմի հարցերն ավարտվելուց հետո ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավորին սկսեց հարցեր տալ նախկին Գլխավոր դատախազը։
«Դուք Բոգո անունով մարդ ճանաչո՞ւմ եք։ Բոգոն մականունն է, չէ՞»,- Ալեքսանյանին հարցրեց Հովսեփյանը։
«Հա, Բոգոն իմ ընկերն ա, բայց անուն ազգանունը չգիտեմ, սաղ կյանք Բոգո ենք ասել, բայց ոնց որ Ռոբերտ էր, Բոգո էինք ասում»,- պատասխանեց Ալեքսանյան։
««Ապարան» հայրենակցական միության միջոցառումները ո՞ր հեռուստաընկերությունն էր ավելի շատ լուսաբանում»,- կրկին հարց ուղղեց Հովսեփյանը։
««Երևան»-ն էր»,- ասաց Ալեքսանյանը։
Հարցին՝ «Բոգո»-ն հեռուստաընկերության հետ կապ ունեցե՞լ է, Ալեքսանյանը պատասխանեց՝ չգիտի․ «Գիտեմ, որ տելեստուդիայի հետ ինչ-որ կապ ուներ, ուրիշ բան չգիտեմ, կանչեք Բոգոյին էլ հարցաքննեք, ես իրա տեղը ինչ պատասխանեմ։ Մեր «Ապարան»-ի սաղ առիթներն էլ առավոտից իրիկուն եկել նկարել ա, բայց թե ում ա պատկանել, ինչ ա եղել, ես չգիտեմ»։
Պաշտպանական կողմը նոր հարցեր տալու համար մի քանի րոպե ընդմիջում խնդրեց, սակայն վերադառնալուց հետո հայտարարեց, որ հարցեր չունի։ Դատարանը և մեղադրող կողմը ևս այլ հարցեր չտվեց, Ալեքսանյանի հարցաքննությունն ավարտվեց, նա հեռացավ դատարանից։