Տավուշի մարզի Կիրանց բնակավայրի բնակիչներն ահազանգում են, թե գյուղում սննդամթերքի հետ կապված խնդիրներ են առաջացել։ Կիրանցի բնակիչներից մեկը Factor.am-ին հայտնեց, որ համայնքում գործող սննդամթերքի վաճառքի կետերը նոր ապրանք չեն կարողանում ստանալ։ «Խանութները նոր բան չեն ստանում, հացն էլ խանութի տերն է գնացել բերել, թույլ չեն տալիս, որ մատակարարող մեքենաները մտնեն գյուղ»,- մանրամասնեց կիրանցեցին։
Ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ՆԳՆ-ից Factor.am-ին պարզաբանեցին, որ այս պահին Կիրանց մտնել կարող են միայն գյուղի բնակիչների մեքենաները։ Կիրանցի մուտքի արգելքի վերաբերյալ ՆԳՆ-ից դարձյալ հիշեցրեցին, որ Կիրանց տանող ճանապարհին երթևեկությունը սահմանափակվել է Ոստիկանության մասին օրենքի 22-րդ հոդվածի 6-րդ հետի հիմքով, այն է՝ ժամանակավորապես սահմանափակելու կամ արգելելու տրանսպորտի երթևեկությունը և հետիոտնի շարժը, ինչպես նաև պարտավորեցնելու նրանց մնալ որոշակի տարածքներում կամ օբյեկտներում, փողոցներում և ճանապարհին՝ իրենց կյանքի, առողջության կամ գույքի պաշտպանության ապահովման կամ քննչական և օպերատիվ հետախուզական գործողություններ կատարելու համար՝ այդ մասին անմիջապես տեղեկացնելով վերադասության կարգով։ Տրանսպորտի երթևեկությունը և հետիոտնի շարժը կարող են ժամանակավորապես սահմանափակվել նաև հավաքների և հանրային միջոցառումների անցկացման ժամանակ։
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Ղալումյանն էլ մեր հարցին ի պատասխան վստահեցրեց, որ շրջանառվող տեղեկությունները, թե Կիրանցում սննդամթերքի խնդիր կա, սուտ են և իրականությանը չեն համապատասխանում։
Իր հերթին Տավուշի մարզպետարանը ևս հերքել է մթերքի հետ կապված խնդրի առկայությունը։
Նշենք, որ երեկվանից փակ են Կիրանց վարչական շրջան տանող մուտքերը, գյուղ մտնել կարող են միայն կիրանցեցիները։