Բյուրականի միջնակարգ դպրոցում այսօր լարված իրավիճակ էր․ ուսուցիչները գործադուլ, իսկ աշակերտները դասադուլ էին իրականացնում։ Պատճառը Լուսինե Մկրտչյանի՝ աշխատանքից ազատելու լուրերն են․ տնօրենը նկատողություններ է ստացել, որոնք անձնակազմը գնահատում է անհարկի։
«Ե՛վ ուսուցիչ, և՛ աշակերտ ու համագյուղացի պայքարը շարունակելու են այնքան, մինչև պարոն մարզպետն իր երկրորդ նկատողությունը հետ վերցնի»,- ասում է Բյուրականի միջնակարգ դպրոցի ուսուցչուհի Մոնա Քոչարյանը։
Սոցիալական ցանցերում ակտիվ կերպով շրջանառվում է տեղեկություն այն մասին, թե Բյուրականի դպրոցի տնօրեն Լուսինե Մկրտչյանին իշխանական շրջանակներից են հրահանգել ազատել աշխատանքից՝ պայմանավորված իր քաղաքական հայացքներով, մասնավորապես՝ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի առաջնորդած շարժմանն աջակցելու համար։
Factor TV-ն եղավ տնօրենի աշխատասենյակում, սակայն վերջինս չցանկացավ որևէ կերպ մեկնաբանել ստեղծված իրավիճակը։ Փոխարենը իրենց դիրքորոշումն էին հայտնում ուսուցիչները։
Արագածոտնի մարզպետի աշխատակազմից Factor TV-ին պարզաբանեցին, որ տնօրենին պաշտոնից ազատելու հիմքը քաղաքական լինելու մասին պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը, և որ Արագածոտնի մարզպետի աշխատակազմն աշխատանքում առաջնորդվում է բացառապես օրենքով։
7 տարի դպրոցում աշխատած տնօրեն Լուսինե Մկրտչյանին առաջին նկատողությունը տրվել է հունվարին։ Ուսուցիչների խոսքով՝ այդ օրը Բյուրականում էլեկտրաէներգիայի անջատում է եղել, դպրոցականներն էլ ցրտի պատճառով ուղարկվել են տուն։ Արագածոտնի մարզպետարանից այդ օրը գնացել են դպրոց և արձանագրել, որ դասապրոցես չի իրականացվում։
Արդեն երկրորդ նկատողությունը տրվել է օրերս, երբ ժամը 16:40-ին մարզպետարանից գնացել են դպրոց և արձանագրել, որ տնօրենը դպրոցում չէ։ Եվ չնայած նա բացատրագիր է ներկայացրել, որ այդ ժամին տնայց է կատարել դպրոցում սովորող հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաներից մեկին, այն չեն ընդունել ու նկատողություն են տվել։ Իսկ 6 ամսվա ընթացքում երկու նկատողությունը, ըստ օրենքի, տնօրենի պաշտոնից ազատման հիմք է։
Արագածոտնի մարզպետի աշխատակազմից Factor TV-ին հայտնում են, որ նկատողությունը տնօրենը ստացել է աշխատանքային կարգապահությունը խախտելու հիմքով։ Նշվում է՝ մարզպետի աշխատակազմի ներկայացուցիչների ստուգայցի ընթացքում արձանագրվել է, որ աշխատանքային ժամին տնօրենը և որևէ այլ վարչական աշխատող դպրոցում չեն եղել․ տնօրենի կողմից խախտվել են ուսումնական հաստատությունում ներքին կարգապահական և աշխատանքային ռեժիմի պահպանման կանոնները։
«Ահա այստեղ ես տեսնում եմ միտում։ Փոքր մի դրվագի համար տալիս են երկրորդ նկատողություն։ Կարծում եմ՝ խնդիրն այն է, որ մարզպետարանում ունեն տնօրենի իրենց նախընտրելի թեկնածուին»,- տեսակետ է հայտնում ուսուցչուհի Մոնա Քոչարյանը։