Կարևոր է տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների բացառումը․Դավոսում հանդիպել են ՀՀ նախագահն ու Իրանի ԱԳ նախարարը
Դավոսում ընթացող համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակնում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատրյանն ու Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանը հանդիպում են ունեցել։
Իրանի ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ անդրադառնալով Հայաստան իր վերջին այցին,  ՀՀ  արտգործնախարարի և Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ հանդիպմանը, Աբդոլահիանն ասել է, որ Հայաստանը կարևոր դիրք ունի Իրանի հարևանության քաղաքականության մեջ։ Ըստ նրա՝ երկու երկրների հարաբերությունները զարգանում են, և այդ հարաբերությունների ամրապնդումը բխում է երկու երկրների շահերից։ Նա կարևոր է համարել Կովկասյան տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության պահպանումը և նշել.
«Մենք միշտ աջակցել ենք Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ բանակցություններին և կարծում ենք, որ տարածաշրջանում կայունության պետք է հասնենք տարածաշրջանային լուծումների միջոցով»։
Իրանի ԱԳ նախարարն ընդգծել է պատմական տրանսպորտային ուղիների պահպանման կարևորությունը Կովկասի զարգացման գործընթացում և աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների բացառումը։
Աբդոլլահիանը, մեջբերելով Գերագույն առաջնորդի խոսքերը, որ «Հայաստանը Իրանի լավ հարևանն է», նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու սահմանափակումներ չկան։
ՀՀ նախագահն էլ իր հերթին գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների բարեկամական և կառուցողական հարաբերությունների կապակցությամբ, նշել երկու ժողովուրդների պատմական կապերը, նրանց ազդեցությունն ու դրական դերը բարեկամական հարաբերությունների և երկկողմ համագործակցության ընդլայնման գործում։ Վահագն Խաչատուրյանը կոչ է արել ամրապնդել համագործակցությունը երկու երկրների մասնավոր հատվածների միջև։ Նա կարևորել է նաև փոխգործակցության ամրապնդումը տրանսպորտի և տարանցման ոլորտում։