Եթե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կատարել էր հանցագործություն, 10 տարում իրենք դրան կարող էին տալ իրավական գնահատական․ Արարատ Զուրաբյանը՝ Ռ․ Քոչարյանի պաշտպաններին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ՀՀՇ վարչության նախագահ, «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Զուրաբյանը, ով պատրաստվում է առաջադրվել Երևանի քաղաքապետի ընտրություններում, Factor.am-ի հետ զրույցում ասում է, որ քաղաքապետի թեկնածուների մեջ միայն ինքն է, որ տեղյակ է քաղաքի խնդիրներին, քանի որ Կենտրոնի թաղապետ է աշխատել 6 տարի:
«Եղած թեկնածուների մեջ, ցավոք սրտի, այլ թեկնածու չեմ տեսնում, որ այդ խնդիրները պատկերացնում է և կարող է դրանք լուծել»,-ասաց Զուրաբյանը՝ մանրամասներով, որ աշխատած լինելով Կենտրոնի թաղապետ՝ հստակ պատկերացնում է քաղաքի խնդիրները:
«Կան թեկնածուներ, որոնց համար Երևանի խնդիրները լուծելը լինելու է բարձրագույն մաթեմատիկա և դրա համար բավական երկար ժամանակ է պետք, որովհետև կա լիքը բան, որ պետք է սովորել, ճանապարհ, որ պետք է անցնել և դա լինելու է ի հաշիվ մեր հասարակության»,-կարծիք հայտնեց Զուրաբյանը՝ չպատասխանելով հարցին, թե ինչպես է գնահատում «Ծառուկյան» խմբակցության ցուցակը գլխավորող Նաիրա Զոհրաբյանի թեկնածությունը:
Արարատ Զուրաբյանը համաձայն չէ դիտարկմանը, որ ինքը հենց Կենտրոնի թաղապետ լինելու ժամանակ է հարստացել:
«Իմ ամբողջ հարստությունը ուզում եմ նվիրել ձեզ, ցանկացածին: Ես Կենտրոնի թաղապետ եմ եղել և, միաժամանակ, եղել եմ ընդդիմադիր կուսակցության փոխնախագահ, 2 անգամ նստել եմ բանտոււմ: Ուրիշները Ռոբերտ Քոչարյանի անունն այսօր են սովորել, ես Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ պայքարել եմ այն օրերին»,-շեշտեց Զուրաբյանը:
Ըստ նրա՝ իր պաշտոնավարման 6 տարիներից 5-ի ժամանակ իր գործունեությունը եղել է նախկին իշխանությունների խիստ ուշադրության կենտրոնում ու մշտական ստուգումների ներքո: «Եթե ես հարստացած լինեի, կարծում եմ Սերժ Սարգսյանի ու Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանությունը հիմա ինձ նստացրած կլիներ բանտում: Հավատացեք՝ այն Հայաստանում, որտեղ մենք ապրել ենք, ունեցվածք ունեցող ընդդիմադիր գործիչ չէր կարող լինել»:
Ուշագրավ է նաև, որ ՀՀՇ քաղաքապետի թեկնածուի հարցը քննարկվել էր «Ծառուկյան» դաշինքում: Մեր հարցին, թե ինչպես է գնահատում, որ այլ կուսակցություն քննարկում ու որոշում է կայացնում ՀՀՇ նախագանի թեկնածության առթիվ, Զուրաբյանն արձագանքեց․ «Կարծում եմէ պետք է լիներ այդ քննարկումը, որովհետև գեղեցիկ չէր լինի, որ ես գնայի առաջադրման ու նույնիսկ տեղյակ չպահեի մարդկանց: Ես ասել եմ, որ մեր կուսկացությունն առաջադրել է իմ թեկնածությունը, նրանք էլ դա ողջունել են: Նաև, եթե տեսնեի, նրանք դա շատ վատ են ընդունում, ինքս ևս մեկ անգամ կմտածեի՝ արժի առաջադրեմ թեկնածությունս, թե ոչ՞»:
«Մարտի 1-ի» գործով նախկին կալանավոր Արարատ Զուրաբյանն անհեթեթ է համարում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների հայտարարությունները, թե մարտի 1-ին բանակը ներքաշելու մեղադրանքով պետք է պատասխան տան նաև Լևոն Տեր- Պետրոսյանն ու նրա կողմնակիցները:
«10 տարի ՀՀԿ-ն, Սերժ Սարգսյանը ու Քոչարյանի կլանը եղել են իշխանության, իրենց իրավապահ մարմիններով, որոնք ոչ թե առաջնորդվել են օրենքով, այլ առաջնորդվել են իրենց հրահանգներով: Եթե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կամ որևէ այլ մարդ կատարել էր ինչ-որ հանցագործություն, իրենք դրան,կարող էին տալ համապատասխան գնահատական՝ իրավական տեսքով»,-ասաց Զուրաբյանը՝ շարունակելով. «Այս Հայաստանը իրենց ժամանակվա Հայաստանից տարբերվում է, և ես համոզված եմ, որ այսօր հաղթելու է արդարադատությունը»:
Մանրամասները դիտեք Արարատ Զուրաբյանի հետ Factor.am-ի հարցազրույցում: