Ռուսաստանը նպատակաուղղված ձգտում է ապաշրջափակել տրանսպորտային հաղորդակցություններն Անդրկովկասում, խաղաղության պայմանագիր կնքել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ու լուծել երկու երկրների միջև առկա ամենասուր հակասությունները։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԳՇ պետ Վալերի Գերասիմովը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«ՌԴ-ն նպատակաուղղված աշխատանք է տանում Անդրկովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, Բաքվի ու Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական ամենասուր հակասությունները լուծելու համար»,- ասել է Գերասիմովն օտարերկրյա ռազմական կցորդների համար 2023 թվականի ՌԴ ՊՆ գործունեության արդյունքների վերաբերյալ ճեպազրույցում։
Նա նաև նշել է, որ իրավիճակը Հարավային Կովկասում մնում է լարված։
«Անդրկովկասում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ, բայց կայունացման միտում ունի: Այս տարվա սեպտեմբերին ռուս խաղաղապահների միջնորդական ջանքերի շնորհիվ հաջողվեց հրադադարի հասնել 24 ժամվա ընթացքում»,- հայտարարել է ՌԴ ԳՇ պետը։