Հայաստանում ՌԴ դեսպանությունը մեկնաբանություն է տարածել՝ կապված «Sputnik Արմենիա» ռադիոկայանի հեռարձակումը դադարեցնելու մասին ՀՀ հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի որոշման հետ։
«Ցավում ենք, որ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի որոշումը ազդելու է հայ ունկնդրի՝ իր ընտրած աղբյուրից տեղեկատվություն ստանալու անվերապահ իրավունքի վրա:
Նկատեցինք նաև, որ մեր բարեկամ Հայաստանում ռուսական լրատվամիջոցների մասնաճյուղի հեռարձակումը դադարեցնելու որոշումը կայացվել է  ընդամենը մեկ շաբաթ անց այն կառուցողական խորհրդակցությունից հետո, որը կայացել էր ս․թ․ դեկտեմբերի 14-ին Ռուսաստանի Դաշնության թվային զարգացման, կապի և զանգվածային հաղորդակցության նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության միջև, որի ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են սերտ համագործակցել՝ ծագած բոլոր վիճահարույց հարցերի լուծման շուրջ։
Այս քայլը չի ​​կարող որպես զիջում ընկալվել նրանց կողմից, ովքեր Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ավանդական, փոխշահավետ և փոխադարձ հարգանքով դաշնակցային հարաբերությունների խզման օգտին են հանդես գալիս»։
Հիշեցնենք, որ  ՀՌՀ-ի նիստում որոշվել է 30 օրով կասեցնել Sputnik Արմենիա ռադիոկայանի հեռարձակումը և վերահեռարձակող «Տոսպա» ռադիոընկերությունը մեկ ամսով զրկվել է լիցենզիայից։