Գուցե Ռոբերտ Քոչարյանը ցուցմունք տա, որ ինքը տեղյակ չի եղել, Սերժ Սարգսյանն է որպես վարչապետ պատասխանատու. Ստյոպա Սաֆարյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի ղեկավար, քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը Factor.am-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ Վերաքննիչ դատարանը չի բավարարի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման որոշման դեմ փաստաբանների բողոքը:
Նշենք, որ այսօր հայտնի դարձավ՝ Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման որոշման դեմ բողոքը նրա պաշտպանները ներկայացրել են Վերաքննիչ դատարան։ «Իհարկե, այնպես չէ, որ ես դատարանների հանդեպ հավատ ունեմ, առավել ևս Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի նշանակած դատավորների, բայց ճակատագրի հեգնանքով հենց նրանք էլ պետք է որոշեն իրենց նշանակած անձանց ճակատագիրը»,- նշեց Սաֆարյանը:
Քաղաքագետն, այդուհանդերձ, պնդեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը հիմնավոր  է, ավելին՝ հիմնավոր է նաև կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու դատարանի որոշումը: «Այսօր շահարկում են, որ հատվածական արդարադատություն է իրականացվում, ասում են՝ ինչո՞ւ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու Սերժ Սարգսյանը ևս չեն կանչվում պատասխանատվության և չեն ձերբակալվում: Իշխանությանը մեղադրում են նաև քաղաքական հետապնդում իրականացնելու մեջ, բայց եկեք փաստերին նայենք այնպես, ինչպես կան: Տասը տարի է՝ Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը և նրան պաշտպանող մարդիկ հնարավորություն են ունեցել բացահայտելու, թե ինչը պատճառ դարձավ  տասը մարդկանց սպանության»,- շարունակեց Ստյոպա Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՔԾ է ուղարկել փաստահավաք խմբի կողմից հավաքագրված փաստերը: «Նիկոլ Փաշինյանն ընդամենը Սերժ Սարգսյանի իշխանության օրոք ձևավորված փաստահավաք խմբի կազմած զեկույցները, որոնք ունեն ստատուս, ահա այդ լեգիտիմ զեկույցներն ուղարկել է Հատուկ քննչական ծառայություն, ՀՔԾ-ն էլ կանչել է Անդրանիկ Քոչարյանին և Սեդա Սաֆարյանին որպես համահեղինակներ, ստուգել են փաստերի իսկությունն` արդյոք դա այն է, ինչ հավաքել է փաստահավաք խումբը, ապա ըստ դրա իրականացրել գործողություններ»,- մանրամասնեց քաղաքագետը:
Մեր հարցին՝ հերթը կհասնի՞ Հայաստանի երրորդ  նախագահ Սերժ Սարգսյանին, Ստյոպա Սաֆարյանը պատասխանեց, որ Սարգսյանն այդ ամենի շահառուն է դարձել. «Սերժ Սարգսյանն այդ ժամանակ Սահմանադրության համաձայն պաշտոնը չստանձնած նախագահ էր, եթե նա  Ռոբերտ Քոչարյանի ձևավորած շտաբի անդամ է եղել, իհարկե Սերժ Սարգսյանն էլ  է անցնում «Մարտի 1»-ի գործով, բայց որպես այն հոդվածի պատասխանատու, որը ներկայացված է Քոչարյանին՝ իհարկե, ոչ»:
Քաղաքագետը չբացառեց, որ գուցե Ռոբերտ Քոչարյանը ցուցմունք տա, թե  ինքը տեղյակ չի եղել «Մարտի 1»-ի դեպքերից և  Սերժ Սարգսյանն է որպես վարչապետ պատասխանատու: