ԱՄՆ-ը ՀՀ-ին ավելի շատ սպառազինություն գուցե սկսի տրամադրել, եթե տեսնի ՌԴ-ի ուժեղացման վտանգը. Սամվել Մելիքսեթյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ադրբեջանն ավելի շատ հող ունի Հայաստանին տալու, քան մենք, և Բաքուն ուզում է այդ «բոնուսն» օգտագործել՝ Երևանի վրա լրացուցիչ ճնշումներ գործադրելու համար, ասում է քաղաքագետ Սամվել Մելիքսեթյանը։
Ըստ նրա՝ տարօրինակ կլինի, եթե Բաքուն նոր սկզբունքներ առաջադրի խաղաղության պայմանագրի համար, քանի որ չի կարող երկար բացատրել ո՛չ միջազգային հանրությանը, ո՛չ ներքին լսարանին, թե որն է պայմանագրի կնքման խոչընդոտը։
Factor TV-ի հետ զրույցում Սամվել Մելիքսեթյանը խոսում է նաև նոյեմբերի 30-ին նախանշված Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների՝ երկու երկրների սահմանին հանդիպման, ԱՄՆ-ից հնչող հայտարարությունների, Վաշինգտոնի հնարավոր գործնական քայլերի, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցով հավանական զարգացումների, հայ-ռուսական հարաբերությունների, Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ-ի և ԵՏՄ-ի նիստերին Հայաստանի մասնակցության նպատակահարմարության, Հայաստանի եվրոպական ապագայի և այլ հարցերի մասին։