Ամեն շաբաթ շուրջ կես միլիոն մարդ օգտվում է Երևանի մետրոպոլիտենից։ Ու թեև մետրոպոլիտենի շարժակազմերը հնամաշ են, անվազույգեր ու ռելսեր պիտի ձեռք բերվեն, սակայն կառավարությունը գումար չի հատկացնում դրա համար։ Անհրաժեշտ 32 անվազույգը և 4 կմ երկարության ռելսերը միասին շուրջ 600 միլիոն դրամ արժեն։ Երևանի մետրոպոլիտենի տնօրենի ժ/պ Բաբկեն Սեդրակյանը պնդում է՝ արդեն 4-5 անգամ դիմել են կառավարություն, բայց մերժում են ստացել։
«Դիտողությունները միայն ֆիննախի կողմից են, հաշվարկել են դա 2024 թվականի բյուջեում»,- ասաց Սեդրակյանը:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը երեկ ընդգծեց՝ հարցը հրատապ է․ մետրոպոլիտենում անգամ միջադեպ է եղել, որը կարող է կրկնվել․ սեպտեմբերի 23-ին «Գործարանային»-ից «Սասունցի Դավիթ» կայարան ուղեհատվածում վագոնի առջևի ձախակողմյան անիվը վնասվել և կիսով չափ դուրս էր եկել ռելսերից։ Ուղևորներին անվնաս տարհանել էին։
«Իրապես շատ վտանգավոր իրավիճակում ենք գտնվում և, այսպես ասած, բյուրոկրատական անիմաստ ձգձգումները հավելյալ ռիսկեր են առաջացնում»,- ասաց Ավինյանը:
Թեև ըստ մետրոպոլիտենի ու քաղաքապետարանի՝ խնդրի լուծումը հրատապ է, Ֆինանսների նախարարությունը մտադիր է այդ գումարը մետրոպոլիտենին հատկացնել 2024 թվականին՝ խորհրդարանում այսօր հայտարարեց նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
«Մենք այս տարի արդեն որոշումներ կայացրել ենք մետրոպոլիտենի հետ կապված: Եթե որոշվի, որ դա այնքան հրատապ է, որ այս տարի պիտի իրականացվի, բնականաբար, մենք կնայենք մեր հնարավորությունները և այդ հատկացումները կանենք»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ 2024 թվականի պետական բյուջեով Երևանի մետրոպոլիտենին կհատկացվի 5,5 մլրդ դրամ, որից 1.5 մլրդ դրամը` վերազինման, իսկ 4 մլրդ դրամը՝ Աջափնյակի նոր կայարանի կառուցման համար։ Հովհաննիսյանը, միևնույն ժամանակ, վստահեցրեց` նախարարությունը ոչ թե մերժել է, այլ փորձել է մանրամասները հստակեցնել։
Խնդրի մասին առաջին անգամ չէ, որ բարձրաձայնվում է․ երկու ամիս առաջ կրկին գործակարգավարական նիստի ընթացքում այդ ժամանակ դեռևս փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը շեշտել էր, որ շարժակազմերը հնամաշ են և կարիք ունեն փոխարինման։ Բաբկեն Սեդրակյանն էլ դիմել էր Ավինյանին, որպեսզի վերջինը միջնորդի։
Ֆինանսների նախարարն այսօր նաև վստահեցրեց, որ 2023-ի ֆինանսավորումից բացի՝ հրատապ դեպքերի համար նախարարության պահուստային ֆոնդից մետրոպոլիտենին գումարներ արդեն հատկացվել են։ Մետրոպոլիտենն էլ նոր նախագծով դիմել է կառավարություն, սպասում է պատասխանի։
Մինչ հատկացումը կլինի և շարժակազմերը կնորոգվեն, մնում է միայն հուսալ, որ գնացքներն անխափան կերթևեկեն և պատահարներ չեն գրանցվի։