Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի գլխավորած պատվիրակությանը․ տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից։
Ողջունելով հյուրերին նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մշտապես կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության և ֆրանկոֆոն երկրների հետ սերտ հարաբերությունները:
«Դուք միշտ սպասված հյուր եք Հայաստանի Հանրապետությունում, ողջունում եմ նաև ձեր ներկայացուցչական պատվիրակության անդամներին, վստահ եմ, որ լավատեղյակ եք մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին և շնորհակալ ենք այն աջակցության համար, որը ցուցաբերում են ֆրանկոֆոն երկրները մեզ՝ այս դժվար օրերին»,- ասել է Հանրապետության նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար Լուիզ Մուշիկիվաբոն նշել է, որ իրենք ցանկանում են ի ցույց դնել ֆրանկոֆոն երկրների աջակցությունը Հայաստանին և այդ նպատակով պատվիրակության կազմում ընդգրկված են միջազգային կազմակերպության գործընկերները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության և կազմակերպության անդամ երկրների հետ հարաբերությունների և համագործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ հարցեր: Զրույցի ընթացում անդրադարձ է կատարվել տարածարջանային ընդհանուր իրողություններին և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության և հումանիտար խնդիրներին: Այս համատեքստում նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է Հայաստանի հաստատակամությունը հարավկովկասյան տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հասնելու և հարևանների հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցում: