Շուրջ 10000 մարդ հրավիրվել է Ստեփանակերտի օդանավակայան, հետո ասել են ՀՀ-ն թույլ չի տալիս դուք գնաք ՀՀ․ Փաշինյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Այս պահին, մեր գնահատականն այն է, որ ԼՂ քաղաքացիական բնակչությանն ուղիղ սպառնալիք չկա»,- այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վաևրապետի խոսքով՝ 1200-1300 երեխա գտնվում են ռուս խաղաղապահների կենտրոնակայանում, որոնց մասին հոգ է տարվում: Խնդիրը Լաչինի միջանցքի փակ լինելու մեջ է:
Վարչապետն հավելեց, որ մեկ այլ տեղեկություն էլ ունեն. «Նախորդ օրը շուրջ 10 հազար մարդ հրավիրվել է Ստեփանակերտի օդանավակայան, նրանց ասել են՝ եկեք, հնարավոր է, որ տեղափոխվեք ՀՀ: Հետո նրանց լուսանկարել են, տեսանկարահանել են, որից հետո ասել են, որ ՀՀ-ն թույլ չի տալիս, որ դուք տեղափոխվեք Հայաստան: Ինձ համար ակնհայտ է, որ սա արվում է Հայաստանում ներքաղաքական ցնցումներ ու քաոս առաջացնելու համար:
Առաջինը՝ ԼՂ-ի դեմ Ադրբեջանի հարձակման առաջն ժամերից փոխվարչապետն ինձնից ստացել է հանձնարարական զբաղվել, կենտրոնացնել ռեսուրսներ քաղաքացիների հնարավոր հոսքերը կառավարելու և մարդկանց տեղավորելու, նրանց սննդի, կեցության, առողջապահության, հիգիենայի հարցերը կարգավորելու համար: Մենք այդ մասին չենք հայտարարել, որովհետև ՀՀ-ն ԼՂ հայաթափման քաղաքականություն չի վարում, այդ քաղաքականությունը վարում է Ադրբեջանը, և չի կարելի էմոցիոնալ վիճակում հայտնվել այն դիրքում, երբ ԼՂ էթնիկ զտման քաղաքականությունը Ադրբեջանն իրականացնի Հայաստանի ձեռքերով»: