Հանրապետության հրապարակում մեկնարկել է Պարույր Հայրիկյանի ավանդական ասուլիսը՝ նվիրված սեպտեմբերի 21-ին և աշխարհի կողմից ինքնորոշման սկզբունքի անտեսմանը Արցախում
Ընդհանրապես պետք չէր հանձնվել։ Եթե գիրք կարդացած լիներ, կհիշեր, որ Չերչիլը հսկայական ճառի փոխարեն երեք բառ ասաց․ «Չհանձնվել, երբեք չհանձնվել»։
«Ես այդ բնույթի ճանապարհով երկար եմ անցել՝ տասնյակ տարիներ։ Ինձ կոչ էին անում կամ սպառնում էին հանձնվել, հրաժարվել Հայաստանի անկախության գաղափարից, ես ուղիղ 18 տարի չհանձնվելու փորձ ունեմ, չնայած որ փորձությունների էին ենթարկվում նաև հարազատներս։
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ Նիկոլ Փաշինյան անունով մի լակոտ որոշեց 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին իբրև թե զինվորների կյանք փրկելու համար հայտարարություն ընդունել, որը միջազգային պայմանագրային օրինակարգի տեսակետից պայմանագիր էլ չէ, հայտարարություն է, որն առանց վավերացնելու կյանքի կոչվեց և որն աընդհատ խախտվում է հակառակորդի կողմից։
Իսկ Փաշինյանն առաջնորդվելով անձնական ճղճիմ վախերով՝ ժողովրդին դրեց այսպիսի դժվար կացության մեջ»,- նշեց Հայրիկյանը՝ հավելելով, որ այս ամենին նախորդող մեծագույն սխալը 2013թ․ Սերժ Սարգսյանի որոշումն էր, որով դադարեցվեց ասոցացման գործընթացը։