Բաքվից Ստեփանակերտ Կարմիր Մահիկի հովանու ներքո հումանիտար բեռ ուղարկելու վերաբերյալ արցախյան կողմի հետ որևէ պայմանավորվածութուն չի եղել: Factor.am-ին այս մասին հայտնեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը։
«Այդ քայլը ուղղված է եղած խնդիրները խորացնելուն, բայց ոչ լուծելուն։ Քաշաթաղի ( Լաչինի ) միջանցքի`սահմանված ռեժիմի վերագործարկման խնդիրը եղել և մնում է առաջնահերթ, և ադրբեջանական կողմի հետ որևէ երկխոսություն պետք է ծավալվի նախ և առաջ այդ հարցի շուրջ։ Միջանցքը պետք է ազատ և անխափան գործի ինչպես մարդկանց, այնպես էլ բեռների ու մեքենաների երկկողմանի տեղաշարժի համար»,- հավելեց Արցախի նախագահի խոսնակը։
Ըստ նրա՝ եթե Ադրբեջանի իշխանություններն իրոք հետաքրքրված են Արցախի ժողովրդի ծանրագույն հումանիտար աղետի վերացմամբ ու ցեղասպանության կասեցմամբ, ապա պետք է ոչ թե կեղծ մարդասիրություն խաղան, այլ պարզապես չարգելեն Լաչինի միջանցքով Արցախի մատակարարումների վերականգնմանը, ինչպես նախատեսված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և Արդարադատության միջազգային դատարանի հրամաններով:
Հիշեցնենք՝ այսօր ավելի վաղ հայտել էինք, թե Բաքուն 40 տոննա ալյուր է ուղարկում Արցախ Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհով։