Հայաստանի ակնկալիքը Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հանգուցալուծումն է։ Այս մասին նշեց ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ պատասխանելով Factor.am-ի հարցերին։
Նրա դիտարկմամբ՝  հումանիտար ճգնաժամը սկիզբ է առել Ադրեջանի գործողություններով, այն տեխնոգեն ճգնաժամ չէ, Ադրբեջանն է կազմակերպել հումանիտար ճգնաժամը և սովը, և դրանք, որպես քաղաքական գործիք, սկսել է կիրառել ԼՂ ժողովրդի նկատմամբ։
«Մեր ակնկալիքն այն է, որ կատարվեն նոյեմբերի 9-ի հայտարարության պայմանավորվածությւնները, մասնավորապես խոսքը 6-րդ կետի՝ Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության վերաբերյալ դրույթի կատարման մասին է։ Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի և գործի, որի արդյունքում ԼՂ-ում ահագնացող սովը և աղետը կդադարի»,- նշեց Մարուքյանը։
Նշենք, որ այսօր Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հրատապ նիստում քննարկելու է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման հարցը։ Ելւյթով հանդես կգա նաև Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
Հայաստանի դիմումի հիման վրա կայանալիք հրատապ նիստն ընթանալու է բաց ռեժիմով, դրան մասնակցելու են Անվտանգության խորհրդի 15՝ 5 մշտական և 10 ընտրված անդամները։ Այս ամիս Անվտանգության խորհուրդը նախագահում է ԱՄՆ-ը։