«Սասնա Ծռեր» խմբավորման անդամ, ՊՊԾ գնդի գրավման գործով ազատազրկված Վարուժան Ավետիսյանի որդին՝ Դավիթը, երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կապված միջադեպով բերման է ենթարկվել, ապա՝ ձերբակալվել։ Այս մասին Factor.am-ի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը.
«Երեկ 16:00-ի սահմաններում Անգլիական այգում Դավիթը հանդիպել է Նիկոլ Փաշինյանին և նրա ուղղությամբ բացականչել՝ «պատասխան ես տալու իմ զոհված եղբայրների համար»։ Վայրկյաններ անց ոստիկանները նրան բիրտ ուժով պառկեցրել են գետնին՝ փակելով շնչուղիները, այդ ժամանակ Դավիթն արտաբերել է «դավաճան, վիժվածք» բառերը։ Այդ ժամանակ մոտ կանգնած մարդիկ ասել են, որ տղան Վարուժան Ավետիսյանի որդին է։ Ոստիկանների մի մասը, որոնք ավելի ուժեղ էին սեղմում Դավիթին, հեռացել են, իսկ մնացածը բերման են ենթարկել տղային Կենտրոնի ոստիկանական բաժին»,- Factor.am-ին մանրամասնեց Արայիկ Պապիկյանը։ Մեր հարցին՝ բացականչություններին որևէ արձագանք տվե՞լ է վարչապետը՝ Պապիկյանը բացասական պատասխան տվեց։
Արայիկ Պապիկյանը գիշերը ձերբակալման դեմ բողոք է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, սակայն այն մուտքագրել են առավոտյան, բողոքի մասով քննություն դեռևս նշանակված չէ, այնինչ բերման ենթարկելու 24 ժամը շուտով կլրանա.
«Դավիթի մեղադրանքի հիմքում ընկած է միայն մեկ ոստիկանի ցուցմունք, որի հետ ևս որևէ առերեսում չի եղել։ Ես բացարկ եմ ներկայացրել քննիչի դեմ, սակայն դրա մասով ևս որևէ քննություն չի իրականցվել։ Փաշինյանը Հայաստանը ոստիկանապետություն է դարձրել, բայց տարրական անվտանգություն չեն կարողանում ապահովել»,- ասաց փաստաբանը։
Factor.am-ի հարցին՝ արդյո՞ք Պապիկյանը տեսակցել է վստահորդին, փաստաբանը դրական պատասխան տվեց. «Վիճակը նորմալ էր, կարևորը՝ ընկճված չէր»։