Պետական-իրավական հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 2-ին շարունակվեց «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվության քննարկումը: Նիստը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Գևորգ Պապոյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հանդես եկավ զեկույցով՝ ներկայացնելով, թե որքան է կազմել պետական ղեկավար մարմինների պլանավորված և փաստացի ծախսերը՝ մասնավորապես ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի, ԱԺ-ի, Սահմանադրական դատարանի, Դատախազության, ԲԴԽ-ի, Արդարադատության նախարարության, Քննչական կոմիտեի և այլն։
«Հայստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հարց ուղղեց հովհաննիսյանին․ «Ի՞նչ նշանակում՝ տոների և հիշատակի օրերի ծրագիր մշակել 2022թ․ և չծախսել։ Մենք, ի՞նչ է, տոն կամ հիշատակի օր չե՞նք ունեցել 2022 թվականին, որ նախատեսված գումարները չեն ծախսվել։ Հնարավոր է՝ վերաբաշխվել է, իսկ եթե վերաբշխվել է, ի՞նչ ուղղությամբ է գնացել» ։
«150 միլիոն դրամ նախատեսված էր անկախության տոնի համար, որը ֆինանսավորվել է այլ միջոցներից, գումարը վերադարձել է պահուստային ֆոնդ և հետո վերաբաշխվել է այլ կարևոր ուղղություններով»,- պատասխանեց նախարարը։