Հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր շարունակվեց երրորդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատար, գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովի և ևս 12 անձի գործով դատական նիստը, որի ընթացքում դատավոր Արամ Գրիգորյանը որոշում կայացրեց ևս երեք ամսով երկարաձգել Խաչատուրովի կալանավորման ժամկետը։
Ավելի քան 5 ժամ ընթացող նիստի ժամանակ վատացավ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալ Ստեփան Գալստյանի ինքնազգացողությունը։ Դատարան հրավիրվեց շտապօգնության բրիգադ։
Նիստի ողջ ընթացքում դատարանի բակում հավաքված էին Խաչատուրովի աջակիցները, որոնք ի նշան բողոքի՝ պարբերաբար բարձրախոսով հորդորում էին ազատ արձակել նախկին հրամանատարին։
Պաշտպանական կողմը Խաչատուրովի կալանքը քաղաքական է որակում, հայտարարելով, թե նա նիստի ընթացքում պետք է ազատ լիներ.
«Դատական նիստերի դահլիճում դատավոր Գրիգորյանը հանցագործություն էր կատարում: Մեր կողմից փորձ էր կատարվել՝ կանխել այդ հանցագործությունը, սակայն վերջինս որոշեց, որ այդ հանցագործությունից թաքնվելու միակ տարբերակը ինձ վարույթից հեռացնելն է: Գրիգորի Խաչատուրովը 16:45-ից հանդիսանում էր ազատ մարդ, այսինքն՝ կալանքի որոշման ժամկետը լրացել էր, սակայն դատարանը ապօրինի կերպով մարդուն պահում է անազատության մեջ, այն դեպքում, երբ կալանքի վերաբերյալ դատարանի որոշում առկա չէր։ Գրիգորի Խաչատուրովը դատավոր Գրիգորյանի մոտ գտնվում է պատանդի կարգավիճակում, որովհետև գոյություն չունի դատական որոշում, որով նրան կարող են պահել կալանքի տակ: Այդ գործողությունները բարձրաձայնելու հետևանքով ինձ դատական նիստերի վարույթից հեռացրին առանց պատճառաբանելու, թե ինչու են ինձ հեռացնում»,- նիստի ընդմիջման ընթացքում դատարանի բակում հայտարարել էր պաշտպան Միհրան Պողոսյանը։
Այս հիմքով պաշտպանական կողմը ցանկանում էր դատավորին ինքնաբացարկ հայտնել, սակայն, ըստ Պողոսյանի, դատավորը թույլ չէր տալիս այդ միջնորդությամբ հանդես գալ:
«Սա աննախադեպ իրավիճակ է»,- մեկնաբանում է պաշտպանը։