Ընդդիմադիր պատգամավորի կարգավիճակում Նիկոլ Փաշինյանի՝ բոլոր բուհերն ապաքաղաքականացնելու մասին հայտարարությունից 5 տարի անց Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Սուրեն Պապիկյանն է,  Պոլիտեխնիկական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը՝ ՔՊ անդամ Տիգրան Ավինյանը, Տնտեսագիտական համալսարանում՝ իշխող ուժի կողմից առաջադրված և ընտրված երկրի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանում՝ Փաշինյանի կողմից նախարար նշանակված Ժաննա Անդրեասյանը։ Եվ եթե նախկինում իշխող թիմի ներկայությունը բուհերի կառավարման համակարգերում Նիկոլ Փաշինյանը խիստ քննադատում էր, ապա իր պաշտոնավարման ընթացքում թիմակիցների հայտնվելը բուհերում խնդրահարույց չի համարում։
Եվ մինչ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում էր, թե կուսակցական Սուրեն Պապիկյանը պետք է երաշխավորի բուհերի ապակուսակցականացումը, ԿԳՄՍ նախկին նախարար Վահրամ Դումանյանը վստահեցնում էր, որ Բարձրագույն կրթության մասին նոր օրենքի ընդունումից հետո բուհերի խորհուրդներում կուսակցականներ չեն լինի։ Մինչ օրս, սակայն,  խնդրահարույց օրենքը, որի որոշ դրույթներ Սահմանադրական դատարանը ճանաչել էր հակասահմանադրական, բուհերի ապակուսակցականացումը չի ապահովել։ Իսկ ԿԳՄՍ գործող նախարարը հարցին հստակ պատասխան չի տալիս։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը չի կարծում, որ Նիկոլ Փաշինյանը թիմակիցներին բուհեր գործուղելով՝ նպատակ ունի վերահսկողության տակ պահել ուսանողներին և պրոֆեսորադասախոսական կազմը։ Նա փաստեր չունի նման պնդում անելու համար։ Իսկ առկա իրավիճակը, ըստ նախարարի, խնդրահարույց չէ․ բուհերում ՔՊ-ականները չեն չարաշահում կուսակցական պատկանելությունը։
Կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը որպես օրինակ նշում է վերջերս Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, երբ ընտրված ռեկտորին այդպես էլ չհաջողվեց ստանձնել բուհի ղեկավարի լիազորությունները։ Ընտրություններից շաբաթներ անց Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրեց՝  քրեական վարույթներ են հարուցվել ռեկտորի ընտրությունների ընթացքում կատարված խուլիգանության և հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ընթացքում թույլ տրված կեղծիքների դեպքերի առթիվ։ Ռեկտորի նշանակման գործընթացը կասեցվեց։ Հենց այդ փուլում հրաժարական ներկայացրեցին բուհի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, այն ժամանակ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը և ոլորտը համակարգող նախարար Վահրամ Դումանյանը։
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Աննա Կոստանյանը, որը նաև ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ էր, վստահ է, որ բուհերում թիմակիցների նշանակումներով գործող իշխանությունները ցանկանում են իրենց ապահովագրել։ Իշխանական պատգամավոր Նարեկ Բաբայանը հակադարձում է՝ կուսակցական պաշտոնյաները բուհերում որևէ հակաօրինական գործողություն չեն իրականացնում։
Աննա Կոստանյանը, մինչդեռ, հիշեցնում է՝ նախկին իշխանության ներկայացուցիչներն էլ գրեթե նույն կերպ էին հիմնավորում իրենց ներկայացվածությունը բուհերում։
Սերոբ Խաչատրյանը, որը նաև դասավանդում է Երևանի պետական համալսարանում, ասում է՝ նորմալ է, որ դասախոսը կարող է քաղաքական հայացքներ ունենալ և դրանք արտահայտել։
Եվ չնայած հեղափոխության օրերին հնչեցրած խոստումներին՝ իշխանությունն առաջիկայում մտադիր չէ օրենսդրական որևէ փոփոխությամբ արգելել բուհերի խորհուրդներում կուսակցականների ներգրավվածությունը։