Կառավարությունը մարդկանց խրախուսում է սահմանամերձ համայնքներում տներ կառուցել։ Այս մասին խորհրդարանում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով սահմանամերձ գյուղերի խնդիրների մասին։
Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է խաղաղությունը. «Մարդն ասում է՝ լավ, տունը կառուցեմ, բայց եթե խաղաղություն չի լինելու, ինչի՞ համար կառուցեմ»։
Վարչապետի խոսքով՝ ինքը խաղաղություն քարոզում է, բայց նաև մարտահրավերներն է հասկանում. «Մարտահրավերները ակնհայտ են, բոլորիս աչքի առաջ են»։
Նիկոլ Փաշինյանը, կարևորելով հայրենասիրության մոդելը. նշեց«Հայրենասիրության մոդելը մեզ ասում է՝ պիտի կռիվ տաս անընդհատ, բայց չի ասում, որ մի պահի պիտի ուղղակի ապրես։ Ասում է՝ մեծ հայրենիք կունենանք, այնտեղ կապրենք։ Բա էս հայրենիքում որևէ մեկը պե՞տք է ապրեի” թե՞ չէ։ Այստեղ են ֆունդամենտալ պրոբլեմները»։
Փաշինյանը նաև ընդգծեց. «Հայաստանը պետք է հայտարարի, որ տարածքային նկրտումներ ոչ միայն չունի, այլև չի ունենալու։ Սա է այն միակ սկզբունքը, որ շանս կտա մեզ պետություն ունենալ։ Հակառակ դեպքում, ասում եմ՝ չորս կողմից ամեն ինչ անելու են, որ մենք չլինենք որպես պետություն, և անում են»։