Ազատ գյուղի զինվորական կացարանում հրդեհի հետևանքով մահացած զինվորների ծնողների լիազոր ներկայացուցիչ Նորայր Նորիկյանը միջնորդություն է ներկայացրել դատաբժշկական լրացուցիչ փորձաքննություն անցկացնելու վերաբերյալ։ Ըստ դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքների՝ զինվորների մահը վրա էր հասել շմոլ գազից ու այրվածքային շոկից։ Ծնողներն ու Նորիկյանը արժանահավատ չէին համարել այս արդյունքները՝ նշելով, որդ դրանք ավելի են ընդլայնել հակասությունների շրջանակը։
Եզրակացություններով արձանագրված է, որ ջերմային այրվածքներն առաջացել են կենդանության օրոք՝ բոցի ներգործության հետևանքով, այրվածքներն ու շմոլ գազով թունավորումն առողջությանը պատճառել են ծանր վնաս, որոնք հանգեցրել են զինծառայողների մահվան։ Զոհված Հայկ Կիրակոսյանի հայրը՝ Գաբրիել Կիրակոսյանը, ավելի վաղ Factor.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ եթե տղաները ողջ են եղել, ապա գիտակից չեն եղել։
Դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացություններով՝ զոհված զինծառայողների մարմնում թմրանյութեր և հոգեմետ նյութեր չեն հայտնաբերվել, չեն եղել նաև արյան մեջ ալկոհոլի պարունակության շեղումներ։ Սակայն թմրանյութ հայտնաբերվել էր ողջ մնացած զինվորներից մեկի օրգանիզմում։ Հայտնի չէ, թե որ զինվորի մասին է խոսքը։
Հրդեհի գործով 5 մեղադրյալ կա, 3-ը՝ այդ թվում կապիտան Եղիշե Հակոբյանը, կալանավորված են, երկուսի նկտամամբ խափանման միջոց է ընտրվել երկրից բացակայելու արգելքը։