Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնայի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում Արարատ Միրզոյանն անդրադարձավ նաև հայ-ադրբեջանական բանակցությունները արևմտյան մայրաքաղաքներում և Մոսկվայում անցկացնելու նախընտրության վերաբերյալ հարցին․ «Մենք հարթակների միջև տարբերություն չենք դնում։ Խաղաղության գործընթացը մեկն է, բանակցություններն էլ ընթանում են միևնույն խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ։
Մենք շնորհակալ ենք բոլոր մայրաքաղաքներին, որոնք հարթակ են տրամադրում, փորձում են կամրջող դեր խաղալ այս հարցում, բայց Հայաստանի համար հարցն այդպես չի դրված՝ բանակցել Բրյուսելում, Վաշինգթոնում, թե Բրյուսելում․ ըստ էության՝ բանակցությունները նույնն են»։
Նշենք, որ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքում՝ Հայաստանի սահմանին մոտ և ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում՝ Հակարի գետի կամրջին կից, իր հսկիչ-անցագրային կետն է տեղադրել։ Բաքուն հայտարարել է, որ անցագրային վերահսկողությունը կիրականացվի ռուս խաղաղապահների հետ համագործակցությամբ։
անրամասները՝ տեսանյութում։