ԵՄ դիտորդական առաքելությունը էական նպաստեց տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի կայունացմանը և ԵՄ անդամ-երկրների կողմից իրավիճակին տեղյակ լինելուն․ «Դա բնակչության մոտ ավելի ապահով զգալու հոգեբանական տարր առաջացրեց նաև։ Նաև փոխայցելությունների ակտիվացում եղավ»։ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նիստում այսօր «ՀՀ կառավարության ծրագրի 2022 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին» զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը նշեց․ «Արևմուտք-ՌԴ սրացող հարաբերությունների համատեքստում երկու կողմերից գնահատականներ են հնչել ԵՄ դիտորդական առաքելության՝ ՀՀ գալու հետ կապված։ ՌԴ-ն դա ընկալում է որպես իր դեմ արված քայլ։ Իսկ արևմուտքից գնահատականներ են հնչում, որ դա ինչ-որ կերպ նաև զսպող հանգամանք է ՌԴ-ի համար։ Եթե դուք ասում եք, որ դա նպաստել է, ապա ի՞նչ գնահատական ունեք նման գնահատականների մասին։ Մենք ի՞նչ անենք՝ այդ լարվածության մեջ չընկնելու համար։ Նպաստել ասելով ի՞նչ նկատի ունեք»։
Պարույր Հովհաննիսյանն արձագանքեց, որ ԵՄ առաքելության տեղակայումն, այո, առաջացրեց որոշակի հարցեր․ «Շարունակում ենք բացատրել, թե ինչն էր պատճառը և որն է առաքելության նպատակը։ Իրանը ևս զգայուն է տարածաշրջանում նման առաքելությունների հանդեպ և դրական արձագանք տվեց։ Սա ցույց է տալիս, որ բացատրական աշխատանքի դեպքում ընկալումն այլ է, և մյուս գործընկերների հետ էլ պետք է շարունակենք աշխատել ու ավելի շատ աշխատել»։
Ինչ վերաբերում է «նպաստել» բառին, ապա Պարույր Հովհաննիսյանը նշեց․ «Սահմանին սադրանքների թիվը որոշակիորեն նվազել է։ Կարծում ենք՝ որոշակի դեր խաղաց ավելի լայնածավալ սադրանքը կանխելու գործում։ Թվեր չունեմ, բայց սադրանքների թիվը նվազել է։ Իհարկե, փաստեր չենք կարող ներկայացնել, բայց դա մեր գնահատականն է։ Մյուս կողմից, որևէ միջազգային կառույցի ներկայությունը բնակիչների մոտ ապահովության զգացում է առաջացնում»։