Հայաստանում կան պետական մարմիններ, որոնք լիազորված են կայացնել համապատասխան որոշումներ՝ օրենսդրության հիման վրա: Այս մասին իր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով Հայաստանում «անցանկալի անձ» հայտարարված մարդկանց մասին հարցին:
Նշենք, որ լրագրողը նաև առաջարկեց հրապարակել ամբողջական ցանկ` այն մարդկանց անուններով, որոնց արգելված է Հայաստան մուտք գործել, որտեղ նաև նշված կլինեն այդ որոշման պատճառները։
«Սա հարցի իրավական մասը, իսկ եթե ավելի գլոբալ, ապա Հայաստանի Հանրապետությունն ինքնիշխան պետություն է և իրավունք ունի ակնկալել հարգանք իր նկատմամբ։ Հայաստանն իրավունք ունի նաև իր ինքնիշխան գործիքակազմը կիրառել իր շահերի դեմ ոտնձգությունները կանխելու համար։
Ասում եք՝ այսինչ մարդը բավականին հայամետ է: Եթե որևէ մեկն ասում է՝ Հայաստանի կառավարությունը միջանցք է խոստացել, թող տա: Ասում էին՝ մենք գիտենք, որ խոստացել է, հարյուր տոկոսով: Այդ մարդիկ պարտավոր են Հայաստանի նկատմամբ ունենալ հարգանք, այդ թվում` ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանության նկատմամբ։
Դուք ասում եք՝ որոշ մարդիկ չեն կարողանում Հայաստան մուտք գործել, տարբեր երկրների քաղաքացիներ կան: Եթե նրանք Հայաստանի նկատմամբ իրենց արածի մի տոկոսը անեին այն երկրների նկատմամբ, որտեղ ապրում էին, իրենց տուն չէին կարողանա մտնել առանց վիզայի»,- նշեց Փաշինյանը։