Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն անդրադարձել է մարտի 5-ին Արցախում Ադրբեջանի զինված ուժերի իրականացրած դիվերսիային։
«Մենք ցավում ենք մարտի 5-ին այս լուրջ միջադեպի հետևանքով զոհերի համար, որի ընթացքում Լաչինի միջանցքի հարևանությամբ ոստիկաններին տեղափոխող տրանսպորտային միջոցը հարձակման է ենթարկվել ադրբեջանական ուժերի կողմից Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում։Միջադեպը պետք է հետաքննվի։ Մենք կողմերին կոչ ենք անում նաև խոստորեն պահպանել հրադադարը»,- ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ  մարտի 5-ին ժամը 10։00-ի սահմաններում Արցախում  ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ էր բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։ ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության հաղորդմամբ՝ դիվերսիոն ներթափանցման հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 ծառայող. փոխգնդապետ՝ Արմեն Մայորի Բաբայանը,  մայոր՝ Դավիթ Վալերիի Դանիելյանը և լեյտենանտ՝ Արարատ Թելմանի Գասպարյանը: Եվս մեկ ծառայող՝ լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանը, ստացել է հրազենային վիրավորում։