«Հայկական կողմի դիրքորոշումը հստակ է՝ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համապատասխան։ Հայկական կողմի հստակ դիրքորոշումն այն է, որ այնտեղ անցակետեր չպետք է տեղադրվեն․ նոյենբերի 9-ի հայտարարության մեջ անցակետերի մասին դրոյթ չկա։ Այժմ դետալային քննարկում է տեղի ունենում Բաքու – Ստեփանակերտ ձևաչափով, նաև ռուս խաղաղապահների ներգործությամբ»։ Այս մասին այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցում նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքում ռենտգեն սարքերի հնարավոր տեղադրման մասին շրջանառվող տեղեկություններին և դիտարկմանը, որ այդ հեռանկարը չբացառեց նաև ՌԴ արտգործնախարարը, այդ մասին քննարկումներ կան նաև Արցխում։
Հարցին՝ թե արդյո՞ք լրացուցիչ մեխանիզմների, ռենտգեն սարքերի տեղադրման կամ այլ ձևաչափով ստուգում իրականացնելու մասին քննարկում կա՞ արդյոք, Մինասյանը նշեց․ «Տեղեկություն չունեմ այդ մասին»։