• Հայաստանը Թուրքիայում տեղի ունեցող երկրաշարժի էպիկենտրոնից բավականին հեռու է գտնվում, և Հայաստանի տարածքին վտանգ չի սպառնում։ Այս ուժեղ երկրաշարժը չի կարող ազդել Հայասատանի սեյսմիկ իրավիճակի վրա: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր փորձագետ, գիտությունների դոկտոր Սերգեյ Նազարեթյանը։
• Ժամը 17:00-ի դրությամբ թուրք-սիրիական սահմանի մոտ տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով զոհվածների թիվը գերազանցում է 1500-ը։ Մասնավորապես թուրքական կոմղը հայտնել է 1014 զոհվածի մասին, սիրիական կողմը՝ 592 զոհվածի։ Վիրավորների թիվը երկու երկրներում մոտենում է 7000-ին։
• Հայաստանի ԱԳՆ-ն թեժ գիծ է գործարկել՝ երկրաշարժի հետևանքով տուժածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիների առկայության վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու համար։ Ֆիքսված կապի համար գործում է +374 60 620 111 հեռախոսահամարը, բջջային կապի և WhatsApp, Viber հավելվաների համար գործում է +374 55 620 111 հեռախոսահամարը։