Նիկոլ Փաշինյա՛ն, ինչո՞ւ ես իջևանցի ընկերոջդ ՆԳ նախարար նշանակում․ չե՞ս ուզում էս երկրում բան փոխել․ Ժաննա Ալեքսանյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Դատաիրավական, իրավապահ համակարգում ՀՀ Կառավարության հերթական նշանակումներն արժանացել են խստագույն քննադատության քաղհասարակության կողմից։ Նիկոլ Փաշինյանի առաջադրմամբ՝ Հայաստանի ներքին գործերի նախարար նշանակվեց ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանը: Այն ՀԿ-ները, որոնք ներգրավված էին ոստիկանական համակարգի բարեփոխումներում, դադարեցրին իրենց մասնակցությունն այդ պրոցեսին՝ պնդելով, որ նա բարեփոխումների դեմ դիմադրության առաջամարտիկն էր։
Նիկոլ Փաշինյանը 2018-ի հեղափոխության ժամանակ խոստացել էր իրականացնել դատաիրավական համակարգի վեթինգ, անցումային արդարադատություն։ Քաղհասարակության պահանջներից է եղել լյուստրացիան։ Բայց որոշ կառույցներում դատավորներ նշանակվեցին իշխանությանը լոյալ մարդիկ, անգամ՝ ՔՊ խմբակցության անդամ։
Ժողովրդավարությունն իշխանության ճյուղերի, այդ թվում՝ դատական իշխանության հավասարակշռող վերահսկողությունն է Կառավարության և օրենսդիրի վրա։ Վերահսկողության տակ վերցնելով դատական համակարգը՝ իշխանությունը չի՞ հակասում իր իսկ հռչակած արժեքներին։ «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ ղեկավար, իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը Factor TV-ին տված հարցազրույցում նշում է, որ այս պրոցեսը Հայաստանում «մեկ մարդու իշխանություն» ստեղծելու մասին է։
«Այս մեկ մարդն ուզում է իր վստահելի անձանցով շրջապատվել։ Սա ավելի շատ նշանակում է, որ ինքն ունի ապահովության զգացումի պակաս։ Օրինակ՝ ԿԸՀ նախագահ նշանակել է իր ենթակա Վահագն Հովակիմյանին, ինչն ամենաշատն է ինձ վրա ազդում։ «Ենթակա» եմ խորհրդանշական կերպով ասում, բայց քանի որ այնտեղ աշխատել եմ, Վահագնին էլ գիտեմ, որ ենթակայի բանով է վերաբերվում Նիկոլ Փաշինյանին։ Ինչո՞ւ ես դու իրեն նշանակում ԿԸՀ նախագահ։ Այսինքն՝ միտում կա կեղծելո՞ւ ընտրությունները։ Ինչո՞ւ ես վստահ այդքան, որ քո քայլերը ճիշտ են։ Քո իջևանցի ընկերոջը պետք է նշանակեի՞ր ՀՀ ՆԳՆ նախարար։ Լա՛վ, դու էս երկրի քաղաքացի ես, չե՞ս ուզում որևէ բան փոխել էս երկրում»,- հարց բարձրացրեց Ժաննա Ալեքսանյանը։