«Երբ դաշնակցությունը իշխանության մաս էր, Հայաստանը ամենաբարձր տնտեսական աճն էր արձանագրում և ամբողջ աշխարհում Հայաստանը կոչվում էր «կովկասյան վագր»»,- ԱԺ այսօրվա արտահերթ նիստում նշեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով  նախկինում Հայաստանում եղած տնտեսական իրավիճակին։
Խաչատրյանի դիտարկմամբ՝ իր նշած տնտեսական աճը իրական էր, մինչդեռ հիմա այն պայմանավորված է նաև ՌԴ-ից եկած զբոսաշրջիկներով․ «Մեր գրանցած տնտեսական աճը պայմանավորված չէր ղումարբազներով, որոնք 4,2 տրիլիոն դրամի շրջանառություն են ապահովում»։
Անդրադառնալով իշխող խմբակցության պատգամավորների դիտարկումներին, որ Հայաստանը 30 տարի չի զինվել, Արթուր Խաչատրյանը հիշեցրեց Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը Սարդարապատում․ «Ասում էր՝ մենք ունենք ամենամարտունակ բանակը, ասում էր՝ մենք կհաղթեինք, եթե չլինեին թուրքերը։ Բա այդ 30 տարվա ընթացքում չէ՞ր կուտակվել այդ ռազմական պոտենցիալը»։