Հայաստանը խաղաղության պայմանագրի շուրջ իր առաջարկներում Ադրբեջանին առաջարկել է ստեղծել երաշխավորների ինստիտուտ։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում վստահեցրեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով Հայաստանի ներկայացրած առաջարկների վերաբերյալ հարցին:
«Մենք խաղաղության պայմանագրի տեքստում Ադրբեջանին առաջարկել ենք  ստեղծել երաշխավորների ինստիտուտ: Այսինքն՝ թե՛ միջազգային կազմակերպության, թե՛ պետությունների կողմից խաղաղության պայմանագրի երաշխավորների ինստիտուտ ստեղծվի: Եվ այդ երաշխավորների ինստիտուտը կարողանա ապահովել այդ պայմանագրի իրականացումը:
Բացի դրանից՝ մենք նաև առաջարկել ենք, որ մեխանիզմ ստեղծվի՝ հնարավոր միջազգային ինչ-որ դատարան դիմելու։ Եթե առաջանում է ճգնաժամ, ու հնարավոր չէ լուծել այդ ճգնաժամը, ապա դիմենք միջազգային դատարան»,-ասաց Գրիգորյանը: