ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է սահմանել, որ Հայաստանում 6 ամիս ծառայելուց հետո պարտադիր ժամկետային զինծառայողը կարող է 5 տարով անցնել պայմանագրային զինծառայության՝ վերջում ստանալով 5 մլն դրամ պատվովճար։ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում ներկայացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը հետաքրքրվեց՝ ծրագրից օգտվելու դեպքում ժամկետային զինծառայողի ծառայության վայրի փոփոխություն նախատեսվո՞ւմ է արդյոք, եթե այո, ապա ի՞նչ հիմքեր են հաշվի առնվում:
Ի պատասխան՝ Պապիկյանը կարևորեց, որ ՊՆ-ն իր ծախսերի հաշվարկի առումով նաև հաշվի առնի տվյալ զինծառայողների կեցության հարցերը և բնակավայրին մոտ լինելը:
«Բնականաբար, ամեն ինչ կանենք, որ տվյալ զինծառայողը մոտ լինի իր բնակավայրին»,-եզրափակեց նախարարը: