ՀԱՊԿ-ում և մեր հիմնական դաշնակիցը, կարծում եմ, գիտակցում են՝ հետքայլի հնարավորություն ՀՀ-ն չունի․ Ալեն Սիմոնյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հաստատեց, որ այս ամսվա վերջին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնելու է Սոչի և ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա Փաշինյան- Ալիև հանդիպումը։
Նշենք, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հրավիրել է մասնակցելու Ռուսաստանում կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը։
Պատասխանելով հարցին, թե առարկայական արդյունքներ ակնկալու՞մ է Ալիև-Փաշինյան հանդիպումից՝ Սիմոնյանն ասաց. «Ակնկալում եմ, որ բոլոր մեր այն գործընկերները, որոնք կան ՀԱՊԿ-ում, և մեր հիմնկան դաշնակիցն արդեն գիտակցում են, որ հայկական շահի գիծը կանգնել է, և Հայաստանն այլևս հետքայլ անելու որևիցե հնարավորություն չունի
Մենք ամեն ինչ անելու ենք՝ հայ ժողովրդի, նաև արցախցիների շահերը պաշտպանելու համար:
Կարող եմ մեկ տասնյակ օրինակ բերել, որտեղ մենք ականատես ենք եղել այն իրավիճակին, որ գերադասվել է այլ շահ, այլ իրավիճակ, իսկ ՀՀ-ն մինչև վերջ կռիվ է տվել ու այդ շահերն ու իրավիճակները կարողացել է պահել․ ես նկատի ունեմ՝ Ադրբեջանի կողմից»։