Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, որն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձևաչափով:
Նիստին մասնակցել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, Տաջիկստանի վարչապետ Կոխիր Ռասուլզոդան, Բելառուսի անվտանգության խորհրդի պետական քարտուղար Ալեքսանդր Վոլֆովիչը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը:
Հատկանշական է, որ կառույցի անդամ բոլոր երկրները ներկայացված են եղել բարձր մակարդակով՝ բառացությամբ Բելառուսի, որը ներկայացրել է ընդամենը ԱԽ քարտուղարը։ Մինսկը ներկայացված չի եղել նույնիսկ վարչապետի մակարդակով։
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում առաջարկել է կազմակերպության շրջանակում ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ իրավիճակը վերլուծելու և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման հետ կապված առաջարկներ մշակելու համար։ Հանդիպման ժամանակ առաջարկվել են քայլեր, որոնք կարելի է օպերատիվ կերպով ձեռնարկել։ Դրանց թվում՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի մեկնումը հակամարտության գոտի՝ պետությունների ղեկավարների համար մանրամասն զեկույց պատրաստելու և իրավիճակը վերլուծելու համար։